Sporządzenie listy gości to jedna z najbardziej stresujących przedślubnych czynności. Nie ma możliwości zaproszenia wszystkich znanych nam osób, dlatego zawsze trzeba stanąć przed jakimś dylematem.
Dziś przygotowaliśmy 9 pytań, które pozwolą dokonać wyboru i stworzyć optymalną listę gości.
Plan stołów weselnych
Decydując się na tradycyjne wesele, zwłaszcza z większą ilością gości, mamy przed sobą niełatwe zadanie sporządzenia listy osób, z którymi chcemy spędzić ten wyjątkowy dzień.
W pierwszej kolejności pamiętajmy o najbliższej rodzinie i wyborze świadków. Zapraszając dalszą rodziną i znajomych, kierujmy się raczej rozsądkiem.
Czasem ważniejsze od „tak wypada”, jest ustalenie jaki macie ze sobą kontakt oraz czy ta osoba nie wpłynie negatywnie na Wasze samopoczucie w tym ważnym dniu.
źrodło zdjęcia: SklepSlubny.Love
1. Czy znam tą osobę?
Pytanie może wydać się dziwne, przecież nie zapraszamy pierwszych lepszych ludzi z ulicy. Jednak często zdarza się tak, że poznajemy kogoś dopiero na swoim ślubie.
Nie chodzi tu rzecz jasna o osoby towarzyszące, ale bardzo dalekich krewnych czy znajomych lub współpracowników rodziców.
Oczywiście, mama bądź tata może i chcieliby zaprosić znajomych, którzy tyle o Was słyszeli, ale ostatecznie to Wasza uroczystość i chcielibyście z pewnością otoczyć się ludźmi, których znacie i lubicie.
2. Kiedy ostatni raz widziałam tą osobę?
Jeśli nie widzieliśmy na oczy kogoś przez ostatnie 12 miesięcy lub nie ucięliśmy sobie z tą osobą dłuższej rozmowy telefonicznej, nie zapraszajmy jej.
Zróbmy miejsce dla osób, z którymi mamy stały kontakt.
Lepiej więc zaprosić dobrą koleżankę, niż dawno nie widzianą ciotkę.
fotografia: Bauaban Wedding Stories
3. Czy mam zaprosić parę, na której ślubie byłam dawno temu?
Jeśli byliśmy na czyimś ślubie bardzo dawno temu, jednak od tego czasu straciliśmy ze sobą kontakt, nie powinniśmy czuć się w obowiązku zapraszać takiej pary na naszą uroczystość.
Zasada wzajemności nie działa, jeśli długi czas nie mamy już ze sobą kontaktu.
4. Czy zaprosić znajomych z pracy na wesele?
Osoby, z którymi spędzamy codziennie 8 godzin naturalnie stają się nam bliskie.
Jednak nie zapraszajmy wszystkich, tylko te, z którymi łączą nas także relacje poza miejscem pracy.
5. Czy spędzam święta, urodziny lub inne uroczystości z tą osobą?
Jeśli tak, jest ona ważna w Twoim życiu i zdecydowanie trzeba ją zaprosić.
6. Czy zapraszać wszystkich członków rodziny na wesele?
W przypadku bliższej rodziny, na przykład kuzynostwa, nie możesz pominąć jednej osoby, nawet jeśli nie spędzasz z nią tyle czasu, co z pozostałymi.
To jest zasada wpisana w ślubną etykietę, więc nie warto jej łamać.
Jeśli masz dużą rodzinę i kilkadziesiąt dalszych ciotek i wujków, wybierz oczywiście te osoby, z którymi masz najlepszy kontakt i darzysz sympatią.
fotografia: Zuzanna i Marcin Karetta
7. Czy będę czuć się komfortowo przy tej osobie na weselu?
Ślub i wesele to doświadczenie bardzo osobiste. Pełne emocji i chęci na dobrą zabawę. Zastanów się, przy których osobach nie będziesz się czuć swobodnie.
Pierwszym przykładem z brzegu jest szef.
Jeśli znacie się dobrze, a on potrafi się wyluzować, zaproś go, jeśli natomiast będziesz się przy nim spinać, daruj sobie zaproszenie.
8. Czy ta osoba ma na mnie pozytywny wpływ?
Przejrzyj listę kilka razy i sprawdź czy nie znajdują się na niej osoby kapryśne, zrzędliwe czy po prostu złośliwe.
O ile trudno jest wykluczyć takie osoby znajdujące się w kręgu rodziny, spróbuj zastosować to w gronie swoich znajomych.
Ogranicz osoby, które mogę zepsuć atmosferę Waszej uroczystości.
9. Czy brałabyś pod uwagę zmianę daty ślubu, jeśli ta osoba nie byłaby w stanie dotrzeć na uroczystość?
Jeśli odpowiedź brzmi "tak", to mówi to samo za siebie. Ta osoba jest niezwykle ważna w Twoim życiu, więc musisz ją zaprosić.
Zobacz także:
DYLEMATY MŁODYCH PAR: JAK ZAPRASZAĆ Z KLASĄ?