fotografia: Piotr Zawada Fotografia
„Kto się czubi, ten się lubi”- małe nieporozumienia pozwalają na poznawanie swoich charakterów, upodobań czy reakcji, jednak kiedy zamieniają się w poważniejszą kłótnię, skutkującą na przykład cichymi dniami, warto im przeciwdziałać, stosując kilka prostych zasad.
Nie dolewaj oliwy do ognia
Odbijanie piłeczki, udowadnianie za wszelką cenę, że mamy rację- skąd my to znamy.. Niestety takie zachowanie tylko pozornie i chwilowo spowoduje, że poczujesz się lepiej „wygrywając w sprzeczce”.
Ale cel jest zupełnie inny- załagodzić nieporozumienie, a nie dodatkowo prowokować partnera.
Lepiej powiedzieć spokojnie co czujesz w danej sytuacji i wskazać dlaczego jego zachowanie nie wydaje Ci się właściwe.
Ostudzaj kłótnie żartem
Zanim kłótnia się rozkręci, spróbuj jej powód obrócić w żart.
Oczywiście ta metoda dotyczy popularnych „sprzeczek o pierdoły” , typowego czepiania się czy złośliwych uwag, nie można stosować jej w poważniejszych sprawach życiowych.
Nie krytykuj
Mężczyźni szczególnie uczuleni są na krytykę połączoną z pretensjami.
Musisz zdać sobie sprawę, że niektóre niedopatrzenia, pomyłki czy nieodpowiednie zachowanie nie wynika ze złej woli partnera, tylko na przykład przyzwyczajeń czy chwilowego roztargnienia.
Poza tym każdy ma swoje plusy i minusy. jeśli Ci zależy- pewne rzeczy musisz zaakceptować, ewentualnie zaproponować wspólną pracę nad daną, irytującą Cię kwestią.
Zastanów się nad swoimi emocjami
Emocje pojawiające się w trakcie kłótni, zawsze mówią nam wiele o danej sytuacji i potrafią nas nieźle nakręcić.
Odpuść na chwilę i przyjrzyj się im. Czy aby na pewno są adekwatne do sytuacji? Czy nie przesadzasz w ich manifestowaniu?
Czy rzeczywiście pomogą i czy na pewno dotyczą obecnego nieporozumienia z partnerem, czy zahaczają o jakieś doświadczenia z przeszłości?
Bądź asertywna i wyciągaj konsekwencje
Jeśli partner obiecując coś, po raz kolejny nie dotrzymuje słowa, a Ty czujesz zawód, następnym razem gdy Ci coś obieca, zapytaj otwarcie, czy rzeczywiście będzie w stanie to zrobić i kiedy.
Nadmień również, że wyciągniesz konsekwencje z niezrealizowanej obietnicy. Z drugiej strony bądź również asertywna i mów „nie”, kiedy nie masz na coś ochoty i wiesz że tego nie zrobisz.
Naucz się przyznawać rację i przepraszać kiedy trzeba
Nasze ego zawsze dąży do tego by być na wierzchu, jednak należy świadomie stawiać na swoim – gdy rzeczywiście wiemy, że się nie mylimy, a nie gdy wyłącznie walczymy o „honor”. Inaczej należy przeprosić partnera i dać do zrozumienia, że wiemy, iż miał rację.
Nikt przecież nie lubi ani cichych dni, ani dąsania się czy „warczenia” na siebie. Tolerancja, akceptacja i wspólne chodzenie na kompromisy to recepta na długi i szczęśliwy związek.
Zobacz także:
JAK ZATRZYMAĆ SWOJĄ MIŁOŚĆ? KILKA PORAD DLA MŁODEJ PARY