Photo by Brian Matangelo on Unsplash
Wzruszające momenty na ślubie i weselu
Dzień ślubu oparty jest na wzruszających momentach i wyjątkowych emocjach. Punktem kulminacyjnym jest chwila wypowiedzenia sakramentalnego “tak”, ale podczas tego dnia mnóstwo jest chwil, gdy ukradkiem wycieramy łzy wzruszenia.
To czy ślub odbywa się w kościele i ma charakter religijny, czy w urzędzie, tak naprawdę w tej jedynej chwili nie ma większego znaczenia. Wyrażacie swoją miłość i deklarujecie wieczne oddanie, mając za świadków najważniejszych ludzi w waszym życiu.
Aby wasza ceremonia nabrała bardziej osobistego, oryginalnego klimatu, warto pomyśleć jak podkreślić wyjątkowość waszego związku.
Zobaczcie miłość i emocje w romantycznym teledysku:"KASIA & MICHAŁ - WZRUSZAJĄCY TELEDYSK ŚLUBNY"
"Przepiękny, wzruszający klip ślubny. Ślub w stylu boho chic. Zapraszamy!"
Klip zrealizowany i udostępniony przez Lada Moment Studio
Wyjątkowe słowa przysięgi
Tradycja, którą obserwujemy w filmach zza oceanu jest tak piękna, że trudno się dziwić, że zagościła i na naszych ślubach. Słowa przysięgi małżeńskiej napisane przez każde z nowożeńców są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i na pewno niebywale osobiste. Postarajcie się tak zaplanować przebieg uroczystości, żeby dane wam było powiedzieć tych kilka słów tylko od siebie.
Jeśli nie będzie to możliwe w kościele, powiedzcie je w weselnej sali, jak tylko przyjdzie pora pierwszych przemów.
Ceremonia skrojona na miarę
Jeżeli pobieracie się w swojej rodzinnej miejscowości, prawdopodobnie macie szansę na ceremonię prowadzoną przez znajomego księdza lub urzędnika. Czasami jakiś duchowny jest w waszej rodzinie, który za zgodą miejscowego proboszcza może poprowadzić wasz ślub.
To szansa na dostosowanie protokołu do was samych, na kazanie, w którym goście usłyszą historię waszej miłości. Być może dzięki wcześniejszym rozmowom z waszymi bliskimi ksiądz doda coś o tym, jak widzą was znajomi, rodzina. Ślub udzielany przez bliską osobę nabiera jeszcze bardziej rodzinnego klimatu.
Pokaz sjaldów na weselu
Sakrament z rąk duchownego-stryja, to wyjątkowe wydarzenie. Nie każdy ma możliwość na takie wyróżnienie. Można nadrobić to podczas przyjęcia weselnego. Przygotujcie pokaz slajdów lub wystawę fotografii z historią waszej miłości, opowiedzcie o niej waszymi słowami. Z pewnością nie zabraknie wzruszeń.
Również świadkowie mogą sprezentować nowożeńcom taki prezent: zdjęcia okraszone przemową drużby, to piękny dodatek do toastów. Nie zapomnijcie o wyłożeniu księgi gości, w której wpisze się każdy, kto ma ochote przekazać wam coś więcej od siebie.
Wiadomości od nieobecnych
Jeżeli wasza rodzinna i przyjaciele rozsiani są po kraju i świecie, bardzo możliwe, że nie wszyscy będą w stanie być z wami tego dnia.
Czasami wiekowa babunia rezygnuje z przybycia z powodu uciążliwej podróży, a ukochana przyjaciółka nie pojawi się, bo właśnie urodziła dzidzię. Oczywiście niczym nie da się zastąpić spotkania na żywo, jednak jest sposób, aby zmniejszyć żal z powodu nieobecności ważnych dla was osób.
Można poprosić ich o napisanie listu lub nagranie krótkiej wiadomości video z życzeniami dla was. Odtworzycie je na weselu, morze łez - gwarantowane.
Dobre rady na "nową drogę życia"
Pisanie listów to nie tylko pomysł na skontaktowanie się z nieobecnymi. Rozdajcie swoim gościom kartki z prośbą o umieszczenie na nich życzeń, przesłań, porad małżeńskich, wspomnień, wrażeń z dnia waszego ślubu (lub czegokolwiek innego, co kojarzy się im z wami).
Zachęćcie do kreatywności, możecie przygotować specjalne notesiki, papeterie, kolorowe pisaki. Obiecajcie, że otworzycie te listy w pierwszą rocznicę. Czyż nie będzie cudownie świętować rocznicę czytając liściki pełne dobrej energii od bliskich?
"Przysięgam kochać twoją mamę"
Nie, nie chodzi tu o uczucie do przyszłej teściowej, choć takie wyznanie byłoby bardzo wzruszającym gestem ;)
Chodzi o powstanie tak zwanej "rodziny patchworkowej". W chwili, kiedy małżeństwo łączy dwoje ludzi mających dzieci z poprzednich związków, niezwykle wzruszającym momentem może stać się składanie przysięgi również przed nimi. Pan młody może przygotować specjalną przemowę, którą wyrecytuje, zwracając się na przykład do córeczki swojej świeżo poślubionej małżonki.
“Pragnę, żebyś wiedziała, ze szczerze kocham twoją mamę. Los zesłał mi przepiękny podarunek w postaci ciebie. Zaprzyjaźniliśmy się, nauczyliśmy kochać i rozumieć siebie. Nie będę starał się zastąpić nikogo innego, obiecuję być szczerym, uczciwym i pracować na twoją miłość i szacunek. W dniu, w którym poślubiłem twoja mamę, obiecuję kochać i wspierać również ciebie, traktować jak prawdziwą córeczkę”.
Dzieci i rodzina panny młodej z pewnością docenią ten gest i pokochają jej mężczyznę jeszcze bardziej...
Ceremonia jedności
Podczas ceremonii ślubnej przed ołtarzem palą się dwie świece, których płomieniami młodzi po ślubie podpalają knot jednej, większej świecy. Gest ten symbolizuje jedność, jaką stały się dwie osoby, przysięgając sobie wieczną miłość.
To tradycja spotykana w niektórych kościołach. Można przenieść ją na “grunt” weselny i podpaloną przez nowożeńców świecą rozpalić świece wręczone gościom. Zaczynając od świadków, rodziców i najstarszych, w sali zaczyna jaśnieć coraz więcej płomieni. To niesamowite wrażenie duchowe, ale i wizualne.
Nową jedność symbolizować może również wymieszne wino czy dwukolorowy piasek.
Photo by Brian Matangelo on Unsplash
Błogosławieństwo od przyjaciół
W ceremonii religijnej zazwyczaj duchowny błogosławi obrączki przed włożeniem ich na dłonie młodej pary. W świeckiej ceremonii również można pobłogosławić ten symbol małżeństwa dobrą myślą i życzeniem.
Ułożone w ozdobnym pudełeczku obrączki, zanim trafią do młodych, powinny “przejść” wśród gości, z rąk do rąk, i zostać ogrzane ciepłem ich serc i dobrych myśli :)
fotografia: Adam Ludwik Photography
Zobacz także:
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO RODZICÓW - WZRUSZAJĄCA CHWILA. ZOBACZ JAK JĄ PRZYGOTOWAĆ?