Weselne menu – czym poczęstować gości, czy pozostać przy tradycyjnej kuchni polskiej, czy też zaskoczyć gości czymś niezwykłym, czy wszystkim będzie smakowało, czy kierować się gustem i własnym, czy też może dopasować się w stu procentach do preferencji zaproszonych?
To pytania przed odpowiedzią na które staje każda para planująca weselne przyjęcie.
Na wesele zapraszamy gości reprezentujących różne pokolenia, niekiedy również różne kultury, więc stworzenie menu, które przypadnie do gustu wszystkim to nie lada wyzwanie.
Sposobem na urozmaicenie nawet najbardziej klasycznego meny mogą być food bary czy też stacje kulinarne, którymi można gości zaskoczyć i niejednokrotnie zachwycić.
A czym jest food bar?
W zasadzie można uznać, że protoplastą współczesnych food barów jest organizowany wciąż na wielu weselach tzw. stół staropolski, czyli specjalne miejsce, przy którym goście weselni mogą skosztować wędlin, serów, chlebów, pierogów, nalewek, czy innego rodzaju specjałów kuchni staropolskiej, bądź kuchni regionalnej, pochodzących z miejsca, z których wywodzą się Państwo Młodzi lub charakterystycznych dla miejsca organizacji przyjęcia.
Na współczesnym eleganckim przyjęciu miejsce staropolskiego stołu zajmują często tematyczne food bary, stacje kulinarne bądź strefy finger food (drobne porcje, idealne do ręki, na jeden kęs), gdzie można skosztować elegancko podanych, drobnych porcji wybranych przez organizatorów przyjęcia smakołyków.
W kwestii tematów, którym podporządkowane mogą być food bary czy stacje kulinarne możliwości są w zasadzie nieograniczone.
Jeśli Państwo Młodzi organizują wesele w stylu „rzymskie wakacje” stacja kulinarna może serwować tradycyjne potrawy kuchni włoskiej, jeśli kochają kuchnię francuską, food bar może być pełen smakowitych francuskich serów do wyboru, jeśli na wesele zaproszonych jest wielu małych łasuchów wspaniałą niespodzianką dla nich będzie z pewnością candy bar – stół zastawiony wszelkiego rodzaju słodkościami, jeśli państwo młodzi wrócili właśnie z wakacji z Azji i są wciąż zauroczeni tamtejszym klimatem – podczas wesela można zaskoczyć gości food barem z nietypowymi zakąskami kuchni tajskiej czy japońskiej.
Food bary oferujące dania charakterystyczne dla danych zakątków świata bardzo często pojawiają się na weselach organizowanych przez Pary mieszane narodowościowo, np. polsko-włoskie, polsko-hiszpańskie czy polsko-brytyjskie, gdzie goście pochodzą z dwóch różnych państw.
Dania oferowane w food barze to nie tylko doznania smakowe, ale również estetyczne. W organizacji food bary nie tylko można, ale nawet należy wykazać się kreatywnością i pomysłowością.
fotografia: Adam Ludwik Photography
Na kilku organizowanych przez mnie imprezach świetnie sprawdziły się stacje naleśnikowe. Naleśniki – superświeże, pachnące, przygotowywane na oczach gości, podawane były na słodko lub z wytrwanymi dodatkami, w zależności od życzenia gościa.
Przez pewien czas prawdziwym hitem były sushi bary. Polacy bardzo lubią potrawy kuchni włoskiej, dlatego ciekawą i ostatnio często wykorzystywaną propozycją jest Pasta Bar, czyli miejsce, w którym serwowane są różnego rodzaju makarony wraz z sosami i dodatkami do wyboru.
Food bar to doskonały sposób na zapewnienie weselnym gościom dodatkowej atrakcji a nierzadko również okazji do spróbowania potraw, których dotąd próbować nie mieli okazji.
Ponadto sposób ich serwowania sprawia, że nikt nie czuje się zmuszony do jedzenia, czegoś, czego skosztować nie ma ochoty.
Katarzyna Gajek - Agencja Aspire – www.aspire.pl