Tort weselny to bardzo ważny element nie tylko ślubnych kulinariów, ale również weselnych tradycji.
To Para Młoda powinna go pokroić i poczęstować nim swoich gości, jako formę podziękowania za przybycie i otrzymane prezenty. Na przestrzeni dziejów wizerunek tortów bardzo się zmienił.
Tort weselny
11 faktów na temat tortów, o których raczej nie mieliście pojęcia
- Pierwsze torty weselne w Stanach Zjednoczonych nie były białe i śmietanowe. Były to typowe ciasta owocowe, ozdobione na zewnątrz porzeczkami i z biszkoptem namoczonym w brandy.
- Tort weselny królowej Wiktorii oraz księcia Alberta, którzy powiedzieli sobie sakramentalne „tak” w 1840 roku, ważył 300 kilogramów. Był to rodzaj keksu pokrytego białym lukrem. Od niego wzięła się moda na białe torty, którą zachwyciła się reszta świata.
- W tamtych czasach biały cukier, niezbędny do otrzymania białego lukru, był bardzo kosztowny. Dlatego oblane nim torty stały się synonimem luksusu i pokazywały status Pary Młodej.
Fotografia: M M Rudiak Photography
- Jedna z pierwszych wersji amerykańskiego białego tortu, który był szczególnie popularny w Karolinie Północnej, zawierała migdały, kokos i cytrynę.
- Za twórców tortów przypominających współczesne wypieki, uznaje się Włochów. Do dziś zresztą są oni mistrzami w tej dziedzinie, niemającymi sobie równych.
- Do Polski torty przybyły bezpośrednio z Włoch, razem z królową Boną Sforzą d’Aragona. Zawdzięczamy jej zresztą także wiele innych nowinek obyczajowych, również związanych z zaślubinami.
- Od XVII wieku istniał w Polsce zawód „tortarza, czyli specjalisty od przygotowywania tych wypieków na śluby i inne okazje. Finezja osób zajmujących się tym zawodem była naprawdę olbrzymia, a niektóre wyroby przypominały małe dzieła sztuki.
- Pierwsze torty weselne były dalekie od słodyczy. Na starożytnych rzymskich weselach stosowano w ich roli placki z jęczmienia lub pszenicy. Goście jedli ich okruchy.
- W średniowiecznej Anglii narzeczeni częstowali gości bułkami z cukrem. Tort ewoluował powoli ze słodkiego chleba lub ciasta, czyli pieczywa obrzędowego.
- Od czasów wynalezienia zamrażarki, w Ameryce zdarza się zamrażać kawałek tortu weselnego i jeść go na pierwszą rocznicę ślubu.
- Najwcześniejszy i najprostszy lukier powstał z połączenia ubitego białka i cukru. Błyszcząca polewa wyglądała jak lód.
Tort weselny powstał jako symbol dostatku i dobrobytu. Jego obecność na weselu to bardzo pozytywna wróżba dla Młodej Pary, nic więc dziwnego, że nikt nie chce z niego rezygnować.
Zgodnie z tradycją, krojenie powinien rozpocząć Pan Młody i poczęstować kawałkiem swoją żonę.
Ona musi się zrewanżować tym samym. Dopiero później wypiek jest wydawany pozostałym gościom.
Fotografia: Zuzanna i Marcin Karetta
Zobacz także:
7 WAŻNYCH DECYZJI ZWIĄZANYCH ZE ŚLUBEM, KTÓRYCH NIE MOŻESZ PODJĄĆ POCHOPNIE