Zaproszenie na ślub jest zawsze czymś miłym. Nawet najwięksi przeciwnicy hucznych zabaw docenią fakt, że jest to okazja do spróbowania pysznego jedzenia i zabawy w gronie starych znajomych, a także do poznania całkiem nowych. Jest to także celebracja ważnej uroczystości, w trakcie której dwoje bliskich osób przysięga sobie bycie razem do końca życia.
Jednocześnie należy pamiętać, że wesele to zgromadzenie wielu różnych ludzi, w różnym wieku i o różnych poglądach, dlatego w jego trakcie warto zachowywać się tak klasycznie, jak to jest tylko możliwe. Jako gość weselny reprezentujesz parę młodą. Jesteś tam po to, aby wspierać i świętować razem ze szczęśliwą parą.
Dlatego przygotowaliśmy listę najczęstszych błędów, których nie ustrzegają się goście.
Goście na weselu
Zapominanie o RSVP
Na większości zaproszeń młodzi proszą o potwierdzenie swojego przybycia do określonej daty i w określonej formie. Uszanuj to!
Przybycie zbyt późno
Jeżeli ceremonia ma się rozpocząć o 17.00, nie przychodź na nią o 17.15. Myślisz, że uda Ci się niepostrzeżenie zakraść i usiąść gdzieś z tyłu?
Przygotuj się na mnóstwo spojrzeń, kiedy otworzysz skrzypiące drzwi kościoła lub w popłochu będziesz szukać miejsca dla siebie.
Niewyciszenie telefonu
Nie ma chyba nic gorszego niż skoczna melodyjka rozbrzmiewająca w trakcie składania przysięgi małżeńskiej.
Żeby mieć pewność, że nie popełnisz takiego faux-pas, najlepiej przełącz telefon w tryb samolotowy.
Nieplanowana przemowa
Jeżeli masz ochotę zabrać głos w trakcie uroczystości, porozmawiaj o tym wcześniej z narzeczonymi. Mogą Ci odmówić, bo na przykład nie przewidują tego typu atrakcji, lub po prostu boją się przedłużających się mów.
SMS-y do panny młodej
Wyobraź sobie, ile wiadomości i telefonów otrzymuje panna młoda w tygodniu poprzedzającym ślub. Unikaj tego, jak tylko możesz.
Wszelkie wątpliwości rozwiewaj raczej z innymi gośćmi lub z członkami jej najbliższej rodziny.
fotografia: Bauaban Fotografia
Osoba towarzysząca
Jeżeli na zaproszeniu nie ma nic na temat osoby towarzyszącej, gość jest zaproszony solo. Nie próbuj kogoś „przemycić” – to sprawi jedynie kłopot.
Białe lub perłowe kreacje
Uszanuj, że jasne barwy są zarezerwowane dla panny młodej. Nawet jeżeli Twoim zdaniem taki wybór nie jest niczym złym, to jednak zdecyduj się na inną barwę.
Bez prezentu
Nawet jeśli gość zdecydował się nie dawać parze prezentu, wypada przynieść ze sobą dekoracyjną kartę z życzeniami.
Przeglądanie telefonu podczas uroczystości
Być może składanie przysięgi małżeńskiej nie dla każdego gościa jest bardzo ekscytujące, niemniej należy mieć w sobie tyle przyzwoitości, aby zrezygnować z przeglądania Facebooka lub pisania wiadomości w jej trakcie.
Lampa błyskowa
Jeżeli chcesz robić zdjęcia w trakcie ceremonii, wyłącz lampę błyskową.
Niepójście na ślub
Nawet jeżeli religijne ceremonie nie mają dla Ciebie znaczenia, pominięcie ślubu i przyjście na samo wesele jest po prostu niegrzeczne.
Ograniczenie alkoholu
Przed uroczystością staraj się nie pić alkoholu. W trakcie przyjęcia także racjonalnie oceń swoje możliwości.
Ograniczenia pokarmowe
Masz specjalną dietę? W takim razie poinformuj o tym parę na długo przed uroczystością.
Jedzenie przy stołach
Nie jedz poza miejscami do tego przeznaczonymi, a już z pewnością nie nieś kawałka tortu przez sam środek parkietu. Możesz kogoś pobrudzić.
fotografia: Hotel St. Bruno**** Giżycko
Wychodzenie wcześniej
Jeżeli z ważnych powodów musisz wyjść wcześniej, dyskretnie poinformuj o tym parę i nie organizuj przedłużających się pożegnań z gośćmi.
Łapanie bukietu
Łapanie ślubnego bukietu to przyjemna zabawa, a nie wyścig. Dlatego zrezygnuj z walki na śmierć i życie oraz nie przepychaj się po niego łokciami.
Wyciąganie kolejnych butelek z baru
Na weselu otwarty bar oznacza, że należy nalać sobie kieliszek tego, na co się ma ochotę i z butelki, która jest otwarta. Jeżeli obsługą zajmuje się barman, on dokonuje tej czynności.
Przejęcie parkietu
Parkiet to miejsce do zabawy dla wszystkich. Nie zajmuj go w całości tylko po to, aby pokazać swoje taneczne możliwości.
Karaoke na weselu
Tylko to, że na sali jest mikrofon i leci muzyka, nie oznacza, że możesz organizować sobie samodzielnie karaoke. Gdy chcesz pośpiewać, wybierz raczej parkiet.
Dezodorant
Na weselu jest dużo ludzi, dużo się tańczy i nieraz panuje delikatny zaduch. Nadmierne pocenie się nie jest niczym dziwnym. Dlatego należy zabrać ze sobą dezodorant, by się odświeżyć w trakcie.
Takie same sukienki
Nie wybieraj takiej samej sukienki, jaką ma panna młoda, ani druhna. Będzie to bardzo niezręczne.
Jeansy
Nawet jeżeli wesele jest imprezą nieformalną, nie zakładaj na siebie jeansów.
Przywitanie się z ludźmi przy stole
Twoim obowiązkiem jest przywitanie się z gośćmi przy stole, przedstawienie się i krótka pogawędka. W końcu z jakiegoś powodu siedzicie razem.
fotografia: Tro. Wedding Studio
Zakończenie ślubu
Pożegnanie się zespołu lub DJ-a oznacza, że wesele się skończyło. Za nadprogramowy czas młodzi będą musieli zapłacić, więc nie należy robić im problemów.
Krytykowanie szczegółów
Nawet jeżeli suknia ślubna panny młodej Ci się nie podoba, jedzenie nie jest smaczne, a pierwszy taniec nie był udany, powstrzymaj się z krytykowaniem. Możesz komuś sprawić wielką przykrość.
Publiczne obściskiwanie się
Chcesz okazać uczucie bliskiej Ci osobie? Wystarczy dyskretny buziak lub trzymanie się za ręce. Publiczne obściskiwanie się nie należy do dobrego tonu, tylko para młoda ma taki przywilej :)
Zobacz także:
JAK WYBRAĆ TORT WESELNY? PORADNIK W PIĘCIU KROKACH