Planowanie usadzenia gości na weselu przypomina układanie gigantycznych puzzli. Musisz dopasować każdą osobę do większego obszaru, a do tego przemyśleć ewentualne sympatie i antypatie.
Oto cztery powody, dla których warto przebrnąć przez tę strategiczną rozgrywkę.
fotografia: Adam Ludwik Photography
Planowanie usadzenia gości na weselu
To przyśpiesza przebieg wesela
Jeżeli nikt nie wie, gdzie ma usiąść, rozpocznie się długa wędrówka w poszukiwaniu idealnego miejsca. Zawsze znajdzie się także osoba, która zechce wszystko koordynować, a tym samym – wprowadzi jeszcze więcej chaosu: „Wujek Staszek siedzi tam – koniecznie musisz do niego dołączyć!”.
Po co marnować czas na zbędne zamieszanie, jeżeli możecie spożytkować go na tańczenie i wspólną zabawę. Narzucenie gościom z góry schematu ich usadzenia zlikwiduje wszelki niesnaski i zdecydowanie wprowadzi milszą atmosferę. Zyskacie także pewność, że goście tuż po złożeniu wam życzeń nie rzucą się na stoły, aby zajmować miejsca.
fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA
To ułatwia gościom poczuć się dobrze
Twój kuzyn ma nową partnerkę? Jeżeli nie zatroszczysz się o miejsce dla dwóch osób koło siebie, może się okazać, że przy jednym stole nie ma już dla nich miejsca i będzie ona musiała siedzieć sama, wśród nieznanych sobie osób.
Narzucenie miejsca przy stole pozwala obok siebie zgrupować osoby w podobnym wieku lub o podobnym stylu życia. Dlatego łatwiej jest poczuć się im dobrze w swoim otoczeniu. Poza tym, w sytuacji braku miejsca obok siebie goście zaczną kombinować, na przykład przestawiać krzesła, co z pewnością popsuje szyki pracownikom sali.
Możesz delikatnie kontrolować, kto siedzi przy stole z wami
Wasi rodzice, rodzeństwo, czy świadkowie z pewnością będą bardzo zajęci witaniem gości, przez co mogą nie zdążyć na czas zająć odpowiedniego miejsca. Dzięki karteczkom od razu określicie, że na miejscach obok was siedzą wasi najbliżsi.
To jest wasz wielki dzień, dlatego zadbajcie o to, by wasze ulubione osoby siedziały z wami. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, to towarzystwo nielubianej cioci i jej marudzenie podczas kolacji.
fotografia: M.M. Rudiak Fotografia
Dopasujesz miejsce do potrzeb gości
Dzięki rozsadzeniu gości będziesz w stanie spełnić ich wszystkie specjalne życzenia. Jeżeli babcia jest na wózku inwalidzkim, może otrzymać najwygodniejsze miejsce z brzegu, przy którym nie będzie zmuszona do wykonywania skomplikowanych manewrów.
Twoja mama ma problemy ze słuchem? Wobec tego niech usiądzie z dala od głośnika. Dzięki schematowi rozsadzenia gości oddzielisz hałaśliwych kolegów ze studiów od statecznych emerytów, a także byłych małżonków, którzy niekoniecznie chcą mieć ze sobą coś wspólnego.
Eliminując wszelkie potencjalne mini-dramy, zadbasz o harmonię tego dnia.
Z pewnością warto zdecydować się na rozsadzenie gościwedług swojego planu zwłaszcza, jeżeli organizujesz dużewesele, na którym wiele osób nie będzie się znało i obawiasz się konfliktów.
To znacznie ułatwi ci zapanowanie nad gośćmi i nie zaburzy przebiegu wesela.
Zobacz także:
5 PYTAŃ I ODPOWIEDZI DOTYCZĄCYCH TORTU WESELNEGO