„W każdym małżeństwie to nie droga jest trudna, lecz trudności są drogą”
(Søren Kierkegaard)
Często decyzję o wkroczeniu na wspólną drogę życia podejmujemy pod wpływem emocji, które ogarniają nas w trakcie ekstatycznego stanu zakochania.
Zafascynowani drugą osobą, myślimy, że żadne problemy w naszym związku się nie pojawią, że nie skończymy jak inni rozwodem po kilku latach i wszystko potoczy się jak w romantycznej komedii.
Niestety w prawdziwym życiu jest inaczej i im prędzej otrząśniemy się z iluzji, tym lepiej. Często również, nawet jeśli świadomie podejmujemy decyzję o ślubie i ochłonęliśmy nieco ze stanu euforii zakochania, nie poruszamy tematów, które są kluczowe by małżeństwo było udane i długotrwałe.
Niektóre kwestie są spychane pod dywan, o innych myślimy, że nie musimy rozmawiać, bo „jakoś” to będzie… O czym zatem prócz załatwiania przedślubnych formalności, powinniśmy pomyśleć przed powiedzeniem sobie sakramentalnego „tak”?
Oto siedem kluczowych tematów, które dotyczą Waszego wspólnego życia i jego jakości po ślubie:
1. Ślub
Co stanowi główny powód stanięcia na ślubnym kobiercu? Odpowiedź na to pytanie do łatwych nie należy. Często jest to po prostu miłość, chęć dzielenia wszystkich cieni i blasków życia z drugą osobą.
Bywa jednak, że po głębszym zastanowieniu się, bodźcem do ślubu jest np. chęć ucieczki przed samotnością, ciąża, kwestie materialne, uwarunkowania społeczne czy rodzinne.
Dobrze szczerze przemyśleć co Wami kierowało, gdy podjęliście tę przełomową, odpowiedzialną decyzję dotyczącą ślubu, na jakich filarach będzie oparte Wasze małżeństwo, czego oczekujecie również po ślubie?
2. Dzieci
Zegar biologiczny każdego z nas tyka w innym tempie, w niektórych budzi się instynkt rodzicielski, w innych niekoniecznie. Czasami partnerzy rozmijają się w wizji przyszłości dotyczącej posiadania potomstwa.
Czy oboje chcecie mieć gromadkę pociech? Czy może tylko jedno dziecko, albo wcale? Warto porozmawiać, czy dorośliście do tej wymagającej roli, czy zarówno Ty jak i on jesteście gotowi.
Jeśli odpowiedź jest twierdząca i pragniecie wspólnego potomstwa, przedyskutujcie czy któreś z Was będzie się musiało poświęcić i zrezygnować z pracy by je wychować.
Im więcej tematów podejmiecie, tym bliżej będzie wam do jednomyślności, co niewątpliwie ułatwi Wam bycie rodzicami.
3. Pieniądze
Temat pieniędzy niejedno udane małżeństwo zrujnował. Chociaż to drażliwy wątek, trzeba potrafić o nim rozmawiać. Istotne jest ocenienie czy nasz partner jest typem oszczędnym czy rozrzutnym.
Czy ma jakieś zobowiązania finansowe wobec banków lub innych ludzi? Istotne by wyjaśnić to jeszcze przed ślubem.
Najważniejsze by zdecydować, czy będziecie posiadali osobne konta, czy jedno wspólne, kto będzie za jakie opłaty odpowiedzialny. Grunt to wybrać najlepsze rozwiązanie dla Was obojga, by temat finansów nie był powodem „cichych dni”.
4. Seks
Seks to najpiękniejsza forma wyrażenia miłości wobec partnera, często rzutujący na inne obszary związku. W dzisiejszych czasach mało które pary zachowują „czystość” do ślubu, sprawdzamy swoje temperamenty i potrzeby przed sakramentalnym „tak”.
Dopasowanie się seksualnymi temperamentami jest istotne. Jeśli któryś z partnerów ma większe potrzeby czy inne upodobania, trudno to będzie zmienić po ślubie, nie ma co się łudzić.
Warto rozmawiać o seksie zawsze, niezależnie od tego, czy jesteście przed ślubem, czy po. Ten temat powinien być kluczowy w waszym związku, udane życie seksualne, to szczęśliwe życie.
5. Obowiązki domowe
W dobie równouprawnienia, gdy większość kobiet wyzwoliło się z roli bycia „kurą domową” i pracują po 8 h dziennie tak samo jak mężczyźni, trudniej dokonać sprawiedliwego podziału obowiązków domowych.
Im szybciej ustalicie, kto pierze, kto gotuje, kto sprząta, a kto wynosi śmieci, tym mniej napięć między Wami będzie. Obowiązki domowe, choć do przyjemnych nie należą, są częścią codziennej prozy życia.
Warto ustalić ich podział, by barki naszego partnera nie były obciążone nadmiarem zadań.
fotografia: Piotr Zawada Fotografia
6. Wierność
Dla każdego zdrada może oznaczać coś innego, dla jednych zdradą jest flirt, potajemne pisanie maili, smsów czy oglądanie treści pornograficznych. Często kobieta i mężczyzna mają inne postrzeganie dotyczące zdrady.
Jaka jest Wasza definicja wierności? Co zdradą jest, a co nie jest? Ustalcie granice, aby uniknąć frustracji i rozczarowań.
7. Przyszłość
Zweryfikowanie tego, jak widzicie swoje życie za 20, 30 lat, jest istotne. Najważniejsze by w tej wizji każde z Was widziało również drugą połówkę.
Warto ustalić wspólne cele i dążyć do ich realizacji, a nic tak nie nakręca jak chęć spełnienia wspólnych marzeń. Pytanie o przyszłość może wiele powiedzieć o partnerze.
Dobrze porozmawiać również o karierze zawodowej, ustalić kto ma jakie priorytety z nią związane.
Tematy wymienione powyżej nie są na pewno wszystkimi, które warto omówić. Relacje z teściami, używki, spędzanie wolnego czasu i multum innych ważnych kwestii jest istotnych, aby poznać bliżej partnera i mieć świadomość tego co myśli i jakie ewentualne przeszkody mogą stanąć na Waszej małżeńskiej ścieżce.
Wiedza jest kluczem do szczęśliwego życia. Nikt nie jest idealny, żadne małżeństwo nie jest usłane tylko różami, nad każdym związkiem trzeba pracować.
Nauczcie się bez skrępowania mówić o swoich potrzebach i słuchajcie siebie nawzajem- wówczas jakość Waszego wspólnego życia z pewnością będzie lepsza.
Zobacz także:
W JAKI SPOSÓB TECHNOLOGIA ZABIJA WASZ ZWIĄZEK?