fotografia: LM Foto
W większości organizowanych w Polsce ślubów i wesel sporą rolę odgrywają rodzice.
Ich zdanie jest znaczące, i to nie tylko z powodu wkładu finansowego w imprezę, ale również przez wzgląd na ich nieocenione doświadczenie, wiedzę. To rodzice "wypuszczają" w świat swoje pociechy, trudno sobie wyobrazić ważniejszych gości na ślubie i weselu. Zobaczcie pomysły na podziękowania dla rodziców.
Zobacz także ten artykuł:
PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW – ŁATWE I TRUDNE PRZYPADKI
fotografia: Paweł Kotas
Podziękowania dla rodziców ślub
Błogosławieństwo Pary Młodej
Dla wielu młodych ludzi istotnym elementem ceremonii ślubnych nadal pozostaje błogosławieństwo rodziców.
Dawniej pan młody przyjeżdżał ze swoją matką i ojcem do domu wybranki. Następnie młodzi klękali przed swymi rodzicami, którzy błogosławili ich, kreśląc na czołach obydwojga znak krzyża. Dziś w wielu domach wygląda to podobnie. Czasami, w zależności od regionu i religii, towarzyszą temu śpiewy, życzenia, całowanie krzyża lub sakralnych obrazów.
fotografia: Paweł Traczyk
Droga do ołtarza
Zwyczajem, który zagościł w naszym kraju na dobre jest prowadzenie panny młodej do ślubu przez jej ojca lub mężczyznę ważnego w jej rodzinie.
Przed ołtarzem narzeczona zostaje “przekazana” swojemu wybrankowi, co dodatkowo symbolizuje ostatnie chwile panieństwa i zgodę rodzica na zawarcie małżeństwa.
fotografia: Paweł Traczyk
Podziękowania dla rodziców wesele
Witamy was chlebem i solą
Często zadaniem rodziców jest przywitanie nowożeńców chlebem i solą przed wejściem do domu weselnego.
Rodzice młodej pary powinni powiedzieć kilka słów o symbolice darów - chlebie, który pojawia się, by małżonkom niczego nie brakowało w sensie duchowym i materialnym oraz soli, by dane im było zaznać smaku życia.
W niektórych rejonach Polski obrządek ten skraca krótki wierszyk: Co wybierasz: chleb, sól czy pana młodego?, pożądaną odpowiedzią jest: Chleb, sól i pana młodego, żeby pracował na niego lub Pana młodego. Ceniącym równouprawnienie polecamy wersję: Pana młodego. Chleba i soli dorobimy się powoli ;)
Obecnie nie praktykuje się wkładania do środka pieczywa pieniędzy (w dawnej Polsce – miedziaków) na dobrą wróżbę.
Podziękowania dla rodziców - oczepiny
W czasie zabawy weselnej dobrze widziane są toasty i podziękowania wygłaszane na cześć rodziców, jako tych, którzy tak wspaniale wychowali dwoje młodych ludzi.
Jeden z pierwszych tańców nowożeńcy tańczą właśnie ze swoimi rodzicami.
Punktem kulminacyjnym są wydarzenia, które zazwyczaj mają miejsce po oczepinach. Wtedy to, często przy dźwiękach nieśmiertelnego przeboju Urszuli Sipińskiej "Cudownych rodziców mam”, następują oficjalne podziękowania dla rodziców, wręczenie kwiatów, wymiana uścisków i życzeń.
To bardzo wzruszający moment weselnej zabawy, w który włączają się wszyscy goście, otaczając młodych i ich rodziców kołem.
fotografia: B&W Photography
Oryginalne podziękowania dla rodziców
Aby nieco urozmaicić tę chwilę, sprawić, by była oryginalna i jednak choć trochę zaskoczyła rodziców, warto przygotować jakąś wyjątkową niespodziankę.
Zamiast kwiatów wręczyć albumy z kolekcją wspólnych zdjęć od dzieciństwa po chwilę obecną. Zamiast będącej do przewidzenia ballady Sipińskiej, zorganizować pokaz slajdów, bądź krótkiego filmu, ilustrującego rolę, jaką rodzice pełnili w naszym życiu. Przy odrobinie talentu piosenkę z dedykacją może wykonać para młoda. Takie zaskakujące rozwiązania z pewnością wzruszą rodziców i gości i zapadną w ich pamięć na długo.
podarujdrzewko.pl
A wy jak widzicie rolę rodziców podczas Tego dnia i w przygotowaniach do niego?
Czy wy przygotowaliście coś "ekstra", aby podziękować im podczas zabawy weselnej?
Zobaczcie również: Cztery kreatywne pomysły na podziękowania dla rodziców na wesele