Ze strony czytelników portalu „Ślub na Głowie” pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sytuacji, kiedy to zespół muzyczny z którym została podpisana umowa, zmienia swój skład.
Przyjrzymy się bliżej tej sytuacji i postaramy odpowiedzieć na postawione przez czytelniczkę pytanie „czy w takim przypadku można odstąpić od zawartej umowy?”.
Poruszymy dzisiaj zarówno prawne, jak i obyczajowe, czysto ludzkie aspekty następującej sytuacji.
Załóżmy, że para młoda wybrała zespół, który ma zagrać na ich weselu, zapoznała się z materiałami demo, być może posłuchała zespołu na żywo i podjęła pozytywną decyzję.
Doszło do podpisania umowy, wpłacono zaliczkę lub zadatek i po kilku miesiącach okazuje się, że zmieniło się dwóch z siedmiu członków zespołu. Para młoda chce zrezygnować z usługi, czy może?
Jak zwykle w takich przypadka odpowiedź nie będzie jednoznaczna i zależy od kilku czynników.
Pierwszym i najważniejszym z nich jest sama treść zawartej z zespołem umowy. Niemalże wszystkie zespoły jakie znamy, zawierają w umowie klauzulę na ewentualność wydarzeń losowych i zmiany członka zespołu. Jeżeli takowa była zawarta w treści umowy - praktycznie nie ma możliwości odstąpienia od niej z powodu zmian personalnych w składzie. Jeżeli takowej nie było, to mamy możliwość podjęcia próby odstąpienia od umowy, ale w zależności od podejścia zespołu, może to skutkować długotrwałym procesem na drodze postępowania cywilnego.
Skupmy się w tym momencie na realnych powodach zmian personalnych w zespole. Po pierwsze, zdarzają się sytuacje losowe w tym również zdrowotne. Pamiętajmy, że muzyk aby wykonywać należycie swój zawód musi być w doskonałej kondycji, mieć sprawne ręce, dłonie, palce, a w przypadku wokalu, nawet niewielkie infekcje górnych dróg oddechowych mogą być przyczyną niedyspozycji. Weźmy również pod uwagę możliwość, że któraś z wokalistek po prostu zajdzie w ciążę.
Poza kwestiami zdrowotnymi i losowymi, zdarzają się również sytuacje zakończenia współpracy z którymś z muzyków ze składu, a powody takiej sytuacji mogą być niezliczone.
Czy Para Młoda ma prawo czuć się zawiedziona, oszukana? Z punktu widzenia Klienta, Zamawiającego daną usługę bardzo często tak się właśnie czuje. Pary Młode mogą uzasadniać swoje rozczarowanie faktem, iż np. bardzo podobała im się dana wokalistka i tylko ze względu na jej obecność zdecydowali się na podpisanie umowy z zespołem. Co ciekawe, ewentualne nieporozumienia powstają zazwyczaj przy zmianie wokali, bardzo rzadko przy zmianach personalnych instrumentalistów. (Z własnego doświadczenia, wiedzy i umiejętności, pragniemy uświadomić wszystkich czytających niniejszy artykuł, że zmiana instrumentalisty może być niejednokrotnie dużo bardziej odczuwalna dla odbiorcy, niż zmiana wokalistki).
Z jednej strony Klienci mają prawo do zaskoczenia w takiej sytuacji, ale należy na to spojrzeć również z innej perspektywy.
Podpisując umowę z zespołem weselnym czy cover bandem, decydujemy się na konkretny zespół prezentujący konkretną jakość i poziom artystyczny. Pamiętajmy, iż jest to w dalszym ciągu zespół weselny lub cover band, a nie konkretna gwiazda muzyki rozrywkowej. O ile w przypadku kiedy na weselu miałaby zagrać Maryla Rodowicz czy Krzysztof Krawczyk to bez wątpienia każdy będzie wymagał tej konkretnej gwiazdy. Jednak w przypadku zespołów weselnych i cover bandów często dużo większą rolę gra ogólny poziom artystyczny niż konkretne personalia osób.
Szanujące się składy nawet przy zmianie personalnej, dbają o to, żeby ich poziom artystyczny w żaden sposób nie ucierpiał na tych zmianach. Należy mieć to niewątpliwie na uwadze.
Teraz pewna rada. Jeżeli miałaby wystąpić opisana powyżej sytuacja, to mając świadomość problemów jakie wiążą się z ewentualnym wypowiadaniem umowy, proponujemy bardzo proste rozwiązanie.
Już na etapie podpisywania umowy, w której zawarta jest klauzula możliwości zmiany personalnej zespołu można zaproponować bardzo prosty zapis. Jeżeli dojdzie do takiej zmiany to odstępstwo od poziomu artystycznego prezentowanego na materiałach demo zespołu w porównaniu z poziomem artystycznym, jaki zaprezentują na weselu - może być powodem do ewentualnej reklamacji.
Oczywiście w takim przypadku należałoby zadbać o zarejestrowanie całości pracy zespołu na weselu, a owe odstępstwo od poziomów artystycznych musiałby stwierdzić biegły rzeczoznawca z zakresu sztuk muzycznych. Nie jest to jednak niemożliwe, a taki zapis zabezpiecza Zamawiającego.
Obdarzmy zatem podstawowym zaufaniem zespół, który wybraliśmy i dajmy im swobodę w wyznaczeniu godnego zastępstwa, jeżeli zagwarantują nam, że nie zmieni się poziom artystyczny.
Podsumowując - żaden poważnie podchodzący do Klienta zespół nie da 100% gwarancji, że za kilka czy kilkanaście miesięcy nie zmieni się z jakichś przyczyn jego skład lub nie wystąpi zdarzenie losowe powodujące konieczność zastępstwa.
Takie sytuacje czasami się zdarzają i należy się z nimi zmierzyć. Ufajmy zespołom, a przede wszystkim samym sobie, że dokonaliśmy właściwego wyboru i wybrani wykonawcy nas nie zawiodą
Damian Łaszek
PUZZLE Cover Band