fotografia: Wojciech Krysiak - DearHunter Wedding Photographer
Garnitur dla pana młodego
Podczas wyboru stroju dla pana młodego warto wziąć pod uwagę najnowsze trendy, być modnym i na czasie. Jednak miejcie na względzie, że modowe nowinki zazwyczaj szybko stają się passe lub zahaczają o zbytnią ekstrawagancję, a ta w dniu ślubu nie jest pożądana.
Zawsze warto stawiać na ponadczasową klasykę i elegancję z najwyższej półki.
Smoking ślubny
Najpopularniejszymi strojami męskimi na dzień ślubu są garnitury, w drugiej kolejności smokingi i fraki.
Te pierwsze są na tyle uniwersalne, że przydadzą się również na inne okazje. Charakterystyczne w kroju fraki i smokingi, prócz okazji własnego ślubu włożycie tylko i wyłącznie na wielkie gale, z rozdaniem Oscarów na czele :)
Wybór formy stroju zależy więc od rozmachu ślubno-weselnego przedsięwzięcia, miejsca i okoliczności, w jakich się odbędzie oraz oczywiście charakteru stylizacji panny młodej.
Krótka dziewczęca suknia zapewne będzie "zgrzytać" z wytwornym frakiem.
Mając to na względzie, z wyborem i zakupem ślubnego odzienia przyszły pan młody powinien poczekać do chwili, gdy suknia jego wybranki oraz wszelkie okoliczności ślubnej uroczystości będą już ustalone.
Garnitur ślubny
Garnitur, pasuje do każdego rodzaju sukni - klasyczny i przewidywalny, wcale nie musi być nudny. Większą różnorodność w formach wyznaje marynarka: jedno- lub dwurzędowa, nisko bądź wysoko zapinana, rozcięcie z tyłu pojedyncze, podwójne lub… żadne :)
Dobrze dobrany fason pozwoli ukryć mankamenty sylwetki, tudzież podkreślić jej atuty. Doświadczona sprzedawczyni i czujne oko osoby towarzyszącej podczas mierzenia w salonie nie pozwolą na błędy w tej kwestii. Obecność “sędziego” jest niezbędna: trudno zauważyć niedopuszczalne marszczenia na plecach, źle układające się rękawy czy zbyt krótki tył.
Dodatki dla panna młodego
Uzupełnieniem marynarki może być kamizelka, do tego krawat, musznik lub mucha.
I koszula, która powinna pojawić się podczas przymiarek. Najlepiej śnieżnobiała (lub delikatnie pastelowa), lekko taliowana. Spodnie dopasowane, ale nie obcisłe, dobrze dobrane prezentują się korzystnie i z marynarką, i bez. Dlatego też na przymiarki warto wziąć ze sobą obuwie, które planujemy na dzień ślubu.
Zasadniczo części garnituru powinny być jednego koloru. Jednak przy dobrym dopasowaniu barw, równie świetnie mogą prezentować się również dwukolorowe zestawy.
Najważniejsze cechy dobrze dopasowanego garnituru:
Marynarka z tyłu zakrywa pośladki.
Rękawy przy rękach wyciągniętych do przodu sięgają do nadgarstków.
Przy opuszczonych rękach spod rękawów powinny wystawać 1-2 cm mankietów koszuli. Spinki przy mankietach powinny pasować do paska i zegarka.
Kamizelka powinna sięgać (z boku) do pasa.
Spodnie muszą sięgać połowy obcasów butów ślubnych.
Niedopuszczalne są marszczenia na plecach, wybrzuszenia na rękawach - świadczą o kiepskiej jakości konstrukcji garnituru.
Krawat - ciemniejszy od koszuli, sięga do górnej krawędzi paska, a jego szerokość dopasowana jest do klap marynarki
fotografia: M.M. Rudiak Fotografia
W każdym porządnym salonie z męską odzieżą wizytową dostępne są usługi krawcowej, która fachowo dopasuje marynarkę, skróci spodnie, czy rękawy. Nie kupujcie stroju w pierwszym, byle jakim salonie, odwiedźcie kilka, żeby mieć porównanie i możliwość wyboru.
Smoking, szczególnie w Stanach Zjednoczonych utożsamiany jest z wielkimi okazjami, traktowany jako nieodzowny na dzień ślubu właśnie.
Składa się na niego czarna lub biała marynarka z gładkimi klapami i nieodwołalnie czarne spodnie ozdobione atłasowym, szerokim pasem. Całość dopełnia biała koszula i kolorystycznie dobrana muszka.
To strój bardzo efektowny, kwintesencja męskości, tylko dla "pewniaków" w stylu Jamesa Bonda ;)
Frak – jeden z najbardziej eleganckich strojów wieczorowych, wymagający wyjątkowej oprawy (inaczej można otrzeć się o śmieszność).
Jeżeli więc ślub i przyjęcie weselne odbędzie się w wyjątkowo eleganckim i wytwornym miejscu, a suknia panny młodej zachwyca wykwintną formą i bogactwem zdobień, pan młody może pozwolić sobie na założenie fraka.
Strój ten wyróżnia się przede wszystkim długimi, pokrytymi atłasem klapami, które wykańczają poły marynarki i lampasami na bokach spodni. Uzupełnieniem stroju jest biała kamizelka do białej koszuli wykończonej kołnierzykiem z zagiętymi różkami.
Inną sytuacją idealną na frak może być retro ślub w stylu lat 20., wówczas nawet cylinder nie będzie przesadą :)
Niezwykle ważną kwestią jest jakość i skład tkaniny, z której uszyto garnitur. Tego dnia para młoda nie stoi w miejscu, niczym figury woskowe, ale dziesiątki razy siada, wstaje, tańczy, przyjmuje nieskonczoną ilość uścisków, a już pierwszy przejazd autem do kościoła może zmasakrować nawet najdokładniej wyprasowany strój.
Warto sprawdzić metkę ze składem: najlepszą opcją jest czysta wełna, ewentualnie z domieszką jedwabiu lub kaszmiru. Zwróćcie uwagę również na jednostkę skrętu nici wełny - minimum to s'120, czyli 120 mikrowłókien w jednej nitce. Wysoka wartość gwarantuje większą sprężystość materiału, który dobrze się układa, ma mniejszą podatność na gniecenie. Spróbujcie zmiąć dłonią fragment spodni i zaobserwujcie, jak (i czy) tkanina wraca do pierwotnego kształtu.
fotografia: LoveStory Weddings
Trochę o kolorze. Niejednokrotnie widywaliśmy panów młodych w przedziwnej barwy garniturach, które niejednokrotnie przypominały zasłony z salonu rodziców.
Tego dnia świeżo upieczony małżonek powinien się wyróżniać, ale nie kiczem i przerysowaniem, lecz świetnym stylem i wyważonym smakiem. Daletgo najodpowiedniejsze na dzień ślubu są czernie i ciemne granaty.
Dopuszczalne są również szarości i grafity. Jasne kolory, jak biel czy krem zarezerwowane są na lato.
Pamiętajcie, że tego dnia pan młody stanowi ze swoją wybranką pewien “pakiet”, warto aby zestawienie kolorystyczne, jakie prezentują było dobrze dobrane. Do sukni białych lub lekko złamanych bieli świetnie pasuje czerń, granat, szarości. Do kremowych, ecru - doskonały będzie garnitur brązowy czy beżowy.
Zobacz także: