fotografia: Paweł Traczyk FOTOGRAFIA ŚLUBNA
Butonierka to dziurka w klapie marynarki (z fr. boutonnière ‘dziurka od guzika, pętelka’; od bouton‘guzik’).
Nie należy mylić jej z brustaszą, czyli zewnetrzną kieszonką marynarki. Może być zamarkowana lub przecięta i obszyta jak pozostałe dziurki od guzików. W renomowanych pracowniach krawieckich dziurka butonierki jest ręcznie obszywana, również od spodu.
Tradycyjnie wkłada się w nią kwiatek, mini bukiecik lub inną dekorację.
Zgrany duet
“Zawartość” butonierki jest detalem, o który trzeba zadbać szczególnie. Strój pana młodego z zasady nie jest zbyt krzykliwy, więc ozdoba w klapie jest tak naprawdę jedynym miejscem do ewentualnych “szaleństw” (krawat mimo wszystko zawsze jest krawatem:))
To doskonała okazja na wyrażenie osobowości i stworzenie idealnego duetu ze stylizacją panny młodej. Bukiecik butonierki powinien nawiązywać do bukietu partnerki. Poniżej kilka pięknych duetów:
Dane techniczne :)
W marynarkach jednorzędowych butonierka zazwyczaj umieszczona jest na lewej klapie. W dwurzędowych obie klapy mają otwór, ale i tak korzystać należy tylko z lewego. Ozdobę, na przykład kwiat, należy tak umocować w butonierce, aby łodyżka znalazła się pod klapą marynarki, tylko wówczas całość będzie prezentowała się elegancko i z klasą.
Butonierka powinna być szeroka na ok. 2,5 cm, tak by szypułka kwiatka mogła się w nią bez trudu zmieścić i była niewidoczna.
Zawartość butonierki
Kompozycja do butonierki może być wykonana z żywych kwiatów i tak jest najczęściej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać do niej elementy papierowe, pióra, koraliki, gałązki. Taka ozdoba z pewnością wyróżni pana młodego, podkreśli jego charakter i doda szczyptę smaku do jego stylizacji.