Photo by Victoria Priessnitz on Unsplash
Menu weselne a pora roku
Jadłospis to z pewnością jedna z głównych kwestii o których myślimy organizując nasz wielki dzień. Wszakże nie od dziś wiadomo, że podczas przyjęcia weselnego to jedzenie, tuż obok muzyki i ogólnej atmosfery, najbardziej zapada gościom w pamięć. Smaczne dania i przystawki przygotowane z dobrej jakości produktów pełnią rolę „paliwa”, które pozwala zgromadzonym bawić się do białego rana.
Doskonałym rozwiązaniem jest postawienie na sezonowość i skorzystanie z dóbr jakimi obdarza nas natura w zależności od pory roku. Decydując się na taki krok możemy być pewni, że jedzenie będzie świeże, pożywne i aromatyczne. Ponadto dostosowanie menu do pory roku bardzo często okazuje się być rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ zdobycie składników sezonowych jest prostsze i mniej kosztowne.
Niezależnie od tego czy bierzesz ślub w środku mroźnej zimy czy podczas czerwcowych upałów, istnieje wiele możliwości aby skomponować smaczny i sezonowy jadłospis.
Photo by Ben Rosett on Unsplash
Ślub wiosną - menu
Wiosenna pora, kiedy to przyroda budzi się do życia a słońce przygrzewa coraz mocniej, to idealny czas na zorganizowanie ślubu i wesela. Dni stają się coraz dłuższe, a radosny nastrój udziela się każdemu.
Komponując wiosenne menu skorzystaj z faktu że na bazarach i w ogrodach na nowo pojawiły się świeże warzywa i owoce. Postaw na lekkie smaki, kolorowe desery i dużo zieleni. Kucharz może wyczarować efektowne słodkości przy pomocy sezonowych owoców, takich jak rabarbar, morele czy truskawki. Nowalijki oraz pachnące zioła będą natomiast doskonałą bazą zup, sosów i sałatek. Krem ze szparagów, sałatka brokułowa, młode ziemniaczki czy gołąbki z młodej kapusty to przykładowe propozycje, które idealnie odnajdą się na wiosennym stole weselnym.
Photo by Aneta Pawlik on Unsplash
Ślub latem - menu
Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że najwięcej wesel organizuje się latem. Piękna, słoneczna pogoda oraz wakacyjny nastrój zapewniają niezapomniane przeżycia! Dodatkowym atutem jest bogactwo kwiatów, warzyw i owoców, co daje ogromne możliwości przy planowaniu zarówno dekoracji, jak i jadłospisu.
Podczas układania letniego menu weselnego musimy pamiętać o upałach za oknem i zrezygnować z jedzenia, któremu nie służy zbyt wysoka temperatura. Mówa tu o wszelkiego rodzaju daniach składających się z surowego mięsa, jak np. tatar czy sushi. Niewskazane są również ciasta ze zbyt dużą ilością kremu oraz sałatki na bazie majonezu.
Doskonale sprawdzą się natomiast lekkie potrawy i przystawki, takie jak np. krem pomidorowy, grillowany kurczak z warzywami, faszerowana cukinia, sałatka caprese czy naleśniki ze szpinakiem. Świetnym pomysłem na deser będą wszelkiego rodzaju lody oraz sorbety. Pięknie i ciekawie zaprezentuje się również mini bar owocowy, przy którym goście będą mogli skosztować owoców podanych np. w formie sałatek czy szaszłyków. Nie możemy też zapomnieć o odpowiedniej ilości schłodzonych, orzeźwiających napojów. Idealne będą soki owocowe, lemoniada oraz woda z miętą i cytryną.
Photo by Victoria Priessnitz on Unsplash
Ślub jesienią - menu
Coraz więcej par młodych decyduje się na organizację wesela jesienią. Zwolenników takiego pomysłu przekonują przede wszystkim zapierające dech w piersiach scenerie jakie funduje malowniczy jesienny krajobraz, a także szeroka gama sezonowych smaków i zapachów.
Jadłospis jesienny powinien w pełni wykorzystywać bogactwo jesiennych plonów. Bardzo ważnym elementem, szczególnie w przypadku chłodnej i deszczowej pogody, jest rozgrzewająca zupa. Zamiast rosołu można podać krem z dyni lub zupę grzybową. Grzyby leśne doskonale sprawdzą się także w roli nadzienia oraz jako baza do sosu. Wszakże jesień to czas, w którym królują pieczone mięsa, w szczególności gęsina oraz dziczyzna. Na stole nie powinno też zabraknąć gulaszu, placków ziemaniaczanych, zapiekanych warzyw. Świetnym pomysłem na jesienny deser weselny będzie np. szarlotka na ciepło z lodami lub karmelizowana gruszka.
Photo by Brooke Lark on Unsplash
Ślub zimą - menu
Zima, mimo iż wydaje się być najmniej lubianą porą roku w kwestii wyboru daty ślubu, ma wbrew pozorom wielu entuzjastów. Zalety praktyczne, takie jak np. niższe ceny oraz większa dostępność usług, idą w parze z magiczną atmosferą, którą zapewniają okres bożonarodzeniowy oraz śnieżne krajobrazy.
Potrawy na weselu zimowym powinny być syte i rozgrzewające, dzięki czemu goście będą się świetnie czuć i nie ucierpią z powodu mroźnej pogody. Gorące zupy, takie jak rosół z kołdunami, barszcz czerwony z uszkami lub żurek, idealnie spełnią się w tej roli. Dania główne powinny bazować na mięsie, od dziczyzny po wieprzowinę, a doskonałymi dodatkami będą ziemniaki z pieca, gęste sosy oraz konfitury.
Inne przykładowe propozycje zimowego menu to bigos, pierogi z grzybami, pasztet, koreczki śledziowe, grillowane mini kanapki. Jako deser doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju ciasta z dodatkiem czekolady czy karmelu. Natomiast uzupełnieniem ciepłych napojów, poza kawą i herbatą, mogą być także grzane wino lub gorąca czekolada.
Photo by Victoria Priessnitz on Unsplash
Photo by Alex Lvrs on Unsplash
Zobacz także:
JAKIE CIASTA WYBRAĆ NA WESELE KIERUJĄC SIĘ PORĄ ROKU?