Ten istotny atrybut stroju panny młodej bywa powodem wielu dylematów i rozterek. Rodzajów welonów, bo o nich mowa, jak i innych detali zdobiących głowę panny młodej jest rzeczywiście wiele.
Jak i co wybrać, czym się kierować, czego absolutnie nie brać pod uwagę? Na szczęście jest kilka kryteriów, które pomogą wam rozwiać te wątpliwości. Zebraliśmy je dla was, mamy nadzieję, że się przydadzą ;)
Przede wszystkim, najpierw powinna zapaść decyzja o wyborze sukni i całości stylizacji.
To, czy będziesz wyglądała klasycznie, romantycznie, nowocześnie czy może retro ma niebagatelny wpływ na wybór ozdoby głowy.
Równie istotny jest fason i detale sukni - jeżeli największym atutem kreacji jest zmysłowe rozcięcie na plecach, szkoda byłoby zakrywać je gęstym welonem.
Nie mniejsze znaczenie ma twoja sylwetka - welon potrafi ukryć " to i owo" lub zwrócić uwagę na twoje atuty.
1. Zacznijmy od podstawowej cechy welonu - długości
Welon krótki, ok. 50cm. Sięgające do linii biustu welony najlepiej prezentują się na filigranowych paniach. Doskonały do stylizacji retro lata 50. i 60., dla których charakterystyczne są krótkie, mocno rozkloszowane suknie do lub lekko za kolano.
Welony takie to również dobre rozwiązanie do sukni prostych, ze zdobieniami w okolicach ramion. Model ten jest bardzo dziewczęcy, świetny dla fryzur z krótkich włosów. Niezbyt korzystny dla pań o szerokich ramionach.
WELON - WYJĄTKOWY ATRYBUT NA WYJĄTKOWY DZIEŃ
Welon średni, ok. 65-70cm. Bardzo uniwersalna długość, pasująca do wielu stylizacji. Często linia welonu z przodu jest na wysokości biustu, z tyłu sięga talii. Pasuje do bogato zdobionych sukien, które pięknie eksponuje.
Welon średni, równy na całej długości to propozycja dla sukien o kroju A lub klasycznej princessy - welon kończy się tam, gdzie zaczyna rozszerzać się suknia. Wysmukla sylwetkę.
Welon długi, ok.90-100cm. Sięgający linii bioder lub nadgarstków welon to propozycja klasyczna, która dobrze sprawdzi się przy sukniach prostych, o linii A i tych o dopasowanym fasonie rybki. Delikatnie wysmukla sylwetkę.
Nie jest najlepszym rozwiązaniem dla sukni z trenem.
Welon bardzo długi :) Ten kończący się tuż nad powierzchnią ziemi nie pasuje do sukien z trenem. Takie suknie powinny być uzupełnione welonem min.15cm dłuższym niż tren.
Długie welony świetnie współgrają ze smukłymi sukniami-syrenami. Długi prosty welon optycznie wydłuża sylwetkę.
Na osobną kategorię zasługują hiszpańskie welony typu mantilla.
Szyte z koła obszytego koronką, “montowane” wysoko, jakby położone na głowie. Różnej długości, najpopularniejsze mają metr, najdłuższe osiągają wymiary welonów katedralnych. Idealne do sukni i stylizacji vintage.
Świetnie uzupełnią prostą, klasyczną suknię lub tę o kroju syrenki. Można spróbować dopasować detal koronki na welonie do koronki na sukni.
2. Objętość
Innym faktorem wpływającym na wybór welonu jest objętość. 140, 180 i 275 cm - to trzy standardowe szerokości welonów, jakie znajdziecie w sklepach.
Najmniej obszerny nie zakrywa ramion, idealny będzie do sukni, której detale warte są wyeksponowania: ornamentami, zdobieniami na ramiączkach, rękawkach, kokardą na plecach.
Nieco bardziej romantyczny, 180-centymetrowy welon bardziej przykrywa ramiona, świetny do gorsetowych kreacji.
Najobszerniejszy z welonów, suto zmarszczony przy upięciu nadaje się do prostych, niezbyt ozdobnych sukien. Otacza sylwetkę delikatną mgiełką, jest jednak na tyle “konkretny”, że wraz z wymyślną kreacją mógłby stworzyć przerysowaną sylwetkę, potocznie zwaną “bezą” ;)
3. Materiał i ozdobniki
Prosta zasada: im bardziej zdobna suknia, tym prostszy welon.
Delikatne, cięte z tiulu welony współgrają z sukniami o bogatym w detale gorsecie czy spódnicy.
Gładka, prosta forma “dogada” się z suto marszczonym, udekorowanym haftem welonem.
Koronkowe welony nadają się tylko do sukien z tym samym lub bliźniaczo podobnym motywem koronki.
Welon wykończony atłasową lamówką - do sukni z atłasu. Uwaga! Nie dla pań o “przysadzistej” sylwetce - tak ozdobiony welon obciąża i “ściąga” w dół!
Welon wyszyty delikatnymi kryształkami, perełkami - pasuje do niemal każdej sukni (lepiej jednak na pozbawionej ozdób). Należy uważać, by detale na welonie były subtelne i nie przyćmiewały dekoracji na sukni.
4. Kolor
Musi być absolutnie zgrany z kolorem sukni.
Odcieni bieli jest wiele - zadbaj o dokładne spasowanie barw welonu i tkaniny stroju. O tym, że do sukni ecru niedopuszczalny jest biały welon - nawet nie będziemy wspominać ;)
5 BŁĘDÓW W STYLIZACJACH – W CO SIĘ NIE UBIERAĆ IDĄC NA WESELE!
5. Sylwetka panny młodej również może zyskać (lub stracić) na wyborze welonu
Niskiej kobiecie kilka centymetrów doda welon wysoko upięty nad uczesaniem.
Analogicznie: niżej podpięty welon skróci sylwetkę (to dla pań wyższych od partnera).
Sute marszczenia przytłaczają nieco - nadają się dla kobiet, o mocniejszej budowie, które “udźwigną” ciężar takiego welonu.
Welon przyciąga wzrok w miejsce, gdzie się kończy. Jeżeli masz szerokie ramiona - nie wybieraj welonu ciętego na linii pleców, dłuższy, spływający po bokach welon wysmukli barki.
Przy szerokich biodrach unikaj welonów kończących się w okolicach pupy.
SUKNIA ŚLUBNA A RODZAJ SYLWETKI
A co dla tych, które nie chcą welonu?
Przypominamy, że po ceremonii w kościele welon zawsze można zdjąć lub zamienić na krótszy.
Jednak, jeśli czeka was tylko skromna uroczystość w USC lub ślub na łonie natury, welon nie zawsze jest pożądanym atrybutem. Na szczęście jest kilka opcji zastępczych, wcale nie mniej szykownych i wyjątkowych.
Fascynatory i stroiki
Coraz częściej goszczą na głowach polskich pań młodych. To bardzo eleganckie, ale i nieco ekstrawaganckie detale.
Najbardziej odpowiednie do stylizacji retro. W stylu lat 20. - bardziej glamour, z perłami, koronką, starą biżuterią. W stylu lat 50. i 60. - zabawne, z piórkami, woalką, kolorowe.
Tiary
Jednym z rozwiązań jest tiara - spełnienie marzeń każdej “księżniczki”. Pasuje do klasycznych sukien.
Pamiętajcie jednak, że to dość wymagający detal. Łatwo przesadzić ze strojnością i stać się bohaterką serialu "Moje wielkie cygańskie wesele" ;)
WSPÓŁCZESNA TIARA - ATRYBUT NOWOCZESNEJ KSIĘŻNICZKI
Grzebienie i spinki
To alternatywa dla pań, które lubią blask biżuterii, ale tiara jest dla nich jednak nieco przerysowana.
Taki detal pasuje do większości stylizacji. A z tradycyjną białą suknią, wytwornym upięciem włosów stworzy wyjątkowy, pełen elegancji look.
Kwiat we włosach
Delikatna i romantyczna ozdoba fryzury.
Wpięty w kok, warkoczowy koszyczek lub podtrzymujący rozpuszczone włosy kwiat może być żywą rośliną wprost z bukietu ślubnego lub ozdobą wykonaną z tkaniny. Idealny do wielu modeli sukien: od klasycznej, przez syrenkę, po koronkowe vintage.
Z pewnością bardziej współgra z prostą, naturalną stylizacją. Więcej kwiatów splecionych we wianek to propozycja na letni ślub na łonie natury.
Nie zapominajcie o swoim samopoczuciu. Musicie w 100% dobrze czuć się w tym dniu. Jeśli macie nieodparte wrażenie, że źle wam w welonie, coś przeszkadza, “nie gra” - śmiało, zrezygnujcie z niego.
A jeżeli nie wyobrażacie sobie siebie idącej do ołtarza w sukni, której nie będzie wieńczył długi tiulowy pas wykończony koronką - nie słuchajcie podszeptów znajomych - zróbcie to, co podpowiada wam serce :)
PS. Aha, i w żadnym razie nie prasujcie welonu! Wystarczy na tydzień, dwa wywiesić go pod sufitem - sam odzyska pożądaną formę :)