Każda Panna Młoda marzy o tym, by przed ołtarzem wyglądać przepięknie i zachwycać nieskazitelną, promienną cerą. Wiele uwagi poświęca się makijażowi ślubnemu, jednak aby uzyskać piękny, naturalny efekt musimy mieć zdrową i zadbaną, dobrze odżywioną skórę.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Gdzie szukać przyczyny problemów z cerą
- Jaką dietę stosować, by mieć piękną skórę
- Jakie składniki odżywcze poprawiają kondycje cery
- Które kosmetyki mogą powodować wypryski i problemy
- Jak działają kosmetyki naturalne
- Co zrobić, żeby do ślubu doprowadzić stan cery do perfekcji
- Jak wybierać odpowiednie kosmetyki
- Kiedy najpóźniej wdrożyć odpowiednią pielęgnację
Co jest przyczyną powstawania wyprysków, niedoskonałości i innych problemów z cerą?
Skóra jest bardzo wrażliwa na wszystko, co dzieje się wewnątrz organizmu. Wszystkie problemy zdrowotne, sposób odżywiania, ilość snu czy tryb życia pokazują się na twarzy. Nie mamy niestety wpływu na wszystko – niewiele możemy poradzić na problemy hormonalne czy na wrodzone predyspozycje. Jeżeli jednak zadbamy o siebie właściwie, wielu problemów uda się uniknąć.
Dieta na piękną i zdrową cerę – co jeść, a z czego zrezygnować przed ślubem?
Odpowiednia, zbilansowana dieta, jest równie ważna dla naszego zdrowia, jak dla wyglądu naszej skóry. Jest to dieta przede wszystkim pozbawiona wysokoprzetworzonej, pełnej sztucznych substancji, żywności. Zawiera ona nie tylko nadmiar soli i cukru, ale wiele innych, sztucznych, związków chemicznych, które zatruwają nasz organizm, dlatego warto zupełnie wyeliminować je z jadłospisu.
Jeżeli macie problem z trądzikiem i wypryskami, wyeliminujcie z diety również słodycze, ponieważ cukier znacząco przyczynia się do ich powstawania. Niestety krosty wywoływane przez cukier znikają dopiero po ok. 2 miesiącach od wykluczenia go z diety; weźcie to pod uwagę planując rezygnację z cukru przed ślubem.
Wiecie oczywiście, że warzywa i owoce są zdrowe i jednocześnie wpływają dobrze na naszą cerę – antyoksydanty w nich zawarte działają przeciwstarzeniowo, a witamina C rozświetla cerę i chroni ją przed przebarwieniami. Warto szczególnie wzbogacić dietę o warzywa zawierające dużo beta-karotenu, który doskonale wpływa na cerę, szczególnie trądzikową, a także działa przeciwstarzeniowo. To z beta-karotenu organizm produkuje sobie retinol. Beta-karoten znajdziecie przede wszystkim w marchewce, ale też w suszonych morelach, naci z pietruszki, szpinaku i jarmużu, a także dyni i czerwonej papryce.
Warto zadbać o różnorodność diety, ponieważ np. cynk, regulujący pracę gruczołów łojowych, znajdziecie w owocach morza czy w wątróbce, natomiast witaminę B, łagodzącą schorzenia skórne – w jajach, drożdżach czy orzechach.
Jeżeli odchudzacie się przed ślubem – a prawdopodobnie większość przyszłych Panien Młodych liczy na zrzucenie przed wielkim dniem kilku kilogramów, pamiętajcie, że wyeliminowanie z diety olejów nie jest zdrowe. Szczególnie ważne dla naszej skóry są oleje bogate w kwas linolowy, ponieważ odpowiada on za pracę gruczołów łojowych i prawidłową produkcję sebum. Znajdziecie go w oleju z pestek winogron, słonecznikowym, kukurydzianym, czy sojowym.
Jakich kosmetyków powinna unikać przyszła Panna Młoda?
Tego, że przetworzona żywność zawiera wiele niezdrowych dla nas substancji nie trzeba już nikomu tłumaczyć. Wszyscy wiedzą, że sztuczne barwniki, chemiczne dodatki smakowe czy konserwanty są dla nas niezdrowe, mimo, że są dopuszczone do stosowania w żywności i przemysł spożywczy twierdzi, że nie szkodzą.
Dokładnie tak samo jest z kosmetykami zwanymi drogeryjnymi. Kosmetyki zawierają bardzo wiele oficjalnie nieszkodliwych substancji, które jednak nie są dla naszej cery zdrowe. Jest to zupełnie niezależne od marki czy ceny kosmetyków, nie jest tak, że im droższy produkt tym lepszy.
W kosmetykach tradycyjnych, czyli tzw. drogeryjnych, znajdziecie na przykład:
- Konserwanty zawierające formaldehyd – zapobiegają rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Drażnią drogi oddechowe i powodują alergie.
- Parabeny – chemiczne konserwanty, które formalnie uważane są za bezpieczne w małych dawkach, jednak kumulują się w organizmie, wpływają m.in na gospodarkę hormonalną
- Substancje ropopochodne – takie jak parafina czy wazelina – stosowane w kosmetyce od lat. Ich działanie polega na tworzeniu na skórze szczelnej tłustej warstwy, która co prawda zapobiega utracie wody przez skórę, ale blokuje również pory i ujście naturalnego sebum. Nie nawilża skóry, za to może zatykać pory.
- Silikony – ich zadaniem jest przede wszystkim wygładzenie skóry i włosów. Podobnie jak parafina blokują pory skóry. Część silikonów jest trudna do zmycia i ich usunięcie wymaga naprawdę silnego detergentu. Dzięki silikonom kosmetyki łatwo się rozprowadzają i dają natychmiastowy, (choć nietrwały) efekt wygładzający, przez co działanie kosmetyku często odbierane jest jako skuteczne. Faktycznie jednak efekt ten jest pozorny, w rzeczywistości gromadzą się w skórze i zostają w niej na zawsze, przyspieszając efekt starzenia i blokując dostęp substancjom odżywczym z kosmetyku.
- Detergenty – substancje powierzchniowo czynne, które odpowiadają za pienienie się kosmetyku. Są to substancje przede wszystkim drażniące, zaburzają prawidłowe pH skóry, wysuszające.
Jeżeli chciałybyście dowiedzieć się więcej, jakie jeszcze substancje szkodliwe znajdują się w kosmetykach, polecamy Wam lekturę tego artykułu:
https://palapala.pl/blog/pielegnacja-skory/kosmetyki-naturalne-jak-zaczac-ich-uzywac/
Dlaczego kosmetyki naturalne to dobry wybór dla przyszłej Panny Młodej?
- Nie szkodzą - mają naturalne składy – nie zawierają sztucznych substancji, które są dla skóry niezdrowe i mogą powodować problemy.
- Zawierają substancje, które naturalnie występują w naszym organizmie i stanowią jego budulec, przez co dobrze działają i dobrze się wchłaniają
- Są pełne składników aktywnych, ponieważ nie zawierają wypełniaczy
- Pozwalają skórze odzyskać naturalną równowagę i zdrowie odżywiając ją.
Czy niewłaściwa pielęgnacja może szkodzić cerze?
Ciężko uwierzyć, że krem czy tonik, który kupujemy specjalnie dla naszego typu cery i po to, by usunął konkretny problem, może jeszcze ten problem zaostrzyć. Niestety jednak często się tak zdarza, szczególnie w przypadku produktów do pielęgnacji cery tłustej i problematycznej.
Żele do cery tłustej zawierają substancje powierzchniowo czynne, które usuwają z twarzy całe sebum. Są tak skuteczne, że skóra po ich użycia traci poślizg – nie da się przejechać po niej palcem, bo się zacina. Być może znacie to uczucie. Być może wydaje się Wam, że to dobrze, że wasza tłusta cera potrzebuje dogłębnego oczyszczenia. Nic bardziej mylnego – kosmetyk, po którym skóra jest ściągnięta, odtłuszczona i piecze jest zły. Skóra odbiera jego działanie jak atak szkodliwej substancji i broni się wydzielając jeszcze więcej sebum. Efekt jest taki, że problem z przetłuszczaniem się zaostrza.
Toniki z alkoholem mają podobne działanie. Wydaje się, że po przemyciu cery takim tonikiem skóra jest odświeżona, jednak to, co czujemy to faktycznie alkohol, który wysusza twarz. Reakcja skóry jest taka sama jak w przypadku przesuszającego żelu do mycia – skóra broni się, produkując jeszcze więcej łoju, aby zabezpieczyć się przed szkodliwą substancją.
Kremy z silikonem czy parafiną reklamowane jako nawilżające bardziej zatykają pory niż nawilżają. Ani silikon ani parafina nie nawilża skóry. Silikon nadaje kremowi poślizg, przez co wydaje się gładka. Parafina natomiast pokrywa skórę nieprzepuszczalną tłustą warstwą, która rzeczywiście zapobiega ucieczce wilgoci ze skóry, ale jednocześnie blokuje pory, powodując powstawanie zaskórników i wyprysków.
Jak prawidłowo pielęgnować cerę przed ślubem?
Prawidłowa pielęgnacja cery powinna składać się z 5 etapów:
Oczyszczanie skóry podstawą pielęgnacji
Oczyszczanie – to jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji. Musimy na tym etapie usunąć ze skóry makijaż, zanieczyszczenia, zbędną warstwę łoju oraz resztki martwego naskórka. Jeżeli zrobimy to niedokładnie w nieprawidłowo oczyszczonych porach skóry mogą rozwinąć się bakterie. Czyste pory umożliwiają też substancjom odżywczym wniknięcie w głąb skóry.
Na etapie oczyszczania najważniejsze jest, aby środek, którego używamy był łagodny. Nie może powodować ściągnięcia ani przesuszenia cery.
Najbezpieczniejszym produktem do oczyszczania cery są hydrofilowe olejki myjące. Są to olejki, które pod wpływem wody tracą swoją tłustą konsystencję, ale nie wysuszają skóry i doskonale oczyszczają. Olejki przywędrowały do nas z Korei i są jeszcze mało znane na polskim rynku, ale zapewniamy Was, że zakochacie się w nich, kiedy je wypróbujecie. Tutaj przeczytacie więcej o tych produktach:
https://palapala.pl/blog/o-produktach/naturalna-pielegnacja-olejki-myjace/
Złuszczanie skóry usuwa martwy naskórek
Złuszczanie – celem tego etapu jest usunięcie ze skóry martwego naskórka oraz pobudzenie jego prawidłowej regeneracji. Dzięki usunięciu martwych komórek skóra będzie lepiej przygotowana na przyjęcie składników aktywnych. Złuszczanie warto stosować 1 – 2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb cery.
Tonizowanie przywraca pH skóry
Tonizowanie – celem tego etapu pielęgnacji jest przywrócenie skórze prawidłowego odczynu pH, zaburzonego podczas mycia. Nieprawidłowe pH może przyczynić się do powstania podrażnień, a dodatkowo zaburza równowagę flory bakteryjnej zamieszkującej naszą skórę. W efekcie może doprowadzić do namnażania się nieprzyjaznych bakterii i do powstania stanów zapalnych.
Nawilżanie i odżywianie skóry dodaje jej blasku i zapewnia zdrowy wygląd
Nawilżanie i odżywianie – na tym etapie musimy dostarczyć skórze zarówno odpowiednią dawkę wilgoci, jak też wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Na tym etapie stosujemy sera, kremy i olejki bogate w składniki aktywne. Podstawową substancją nawilżającą jest kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze. Natomiast kremy czy olejki należy wybierać w zależności od potrzeb skóry. Dla skóry ze skłonnością do przebarwień warto wybrać kosmetyki z witaminą C, a dla skóry z pierwszymi objawami starzenia - z witaminą A.
Ochrona przed słońcem to ochrona przed przebarwieniami
Ochrona przed słońcem to bardzo ważny etap na każdym etapie życia. Czy wiecie, że promienie słoneczne odpowiadają za 80% starzenia się skóry? Przed ślubem ochrona słoneczna jest szczególnie ważna – nie chcecie przecież zamiast rozświetlonej, promiennej cery mieć ciemnych przebarwień. Uważajcie też z opalaniem przed uroczystością, ponieważ na spalonej słońcem skórze makijaż trzyma się bardzo słabo.
Jeżeli chcecie wybrać produkty do tych kroków pielęgnacji tutaj znajdziecie wskazówki, jak to zrobić:
https://palapala.pl/blog/pielegnacja-skory/naturalna-pielegnacja-3-kroki/
Jak wybrać najlepsze kosmetyki naturalne?
Dobór odpowiednich kosmetyków naturalnych nie jest niestety prosty, szczególnie dla osoby, która dopiero uczy się czytać ich składy. Niestety nie ma w Polsce konkretnych regulacji, które określają, który kosmetyk jest naturalny, a który nie. Często producenci stosują na etykietach wprowadzające w błąd nazwy i opisy.
Sytuacji nie ułatwia fakt, że kosmetyki naturalne też nie są sobie równe. Podobnie jak w przypadku kosmetyków drogeryjnych, tak też i w przypadku naturalnych, produkty mogą zawierać więcej lub mniej wartościowych substancji aktywnych. Na rynku dostępnych jest m.in. wiele produktów tanich, rosyjskich marek i choć można znaleźć wśród nich wiele bardzo dobrych kosmetyków, to większość wcale nie ma dobrych składów.
Jeżeli zdecydujecie się zmienić swoją pielęgnację na naturalną to rekomendujemy Wam sięgnięcie po sprawdzone polskie marki kosmetyków o idealnych składach. Duży wybór znajdziecie na przykład w sklepie palapala.pl, gdzie dostępne są tylko produkty o doskonałej jakości.
Pamiętajcie też, że kosmetyki naturalne nie czynią cudów – potrzebują czasu, żeby zadziałać, ponieważ one tylko pomagają skórze się zregenerować i odzyskać równowagę. Warto wprowadzić je do pielęgnacji najpóźniej kilka miesięcy czy nawet pół roku przed ślubem.