Wydawałoby się, że jeżeli chodzi o problemy związane ze strojem, pan młody jest na wygranej pozycji. Garnitur, ewentualnie bardziej strojne: smoking lub frak, jasna koszula, eleganckie buty i gotowe.
Mimo wszystko często nie obywa się bez wpadek i stojący przed ołtarzem czy w USC mężczyzna nie wygląda najlepiej… Jakie błędy popełniane są najczęściej?
Zły dobór garnituru
Najodpowiedniajeszy jest klasyczny gładki - ciemny: czarny, szary lub grafitowy. To kolory najlepsze na tak uroczysty dzień. Wybór jasnego garnituru może usprawiedliwić jedynie letnia pora i letni charakter uroczystości.
Kolorowy garnitur to wyższa szkoła jazdy dla mężczyzn ekstrawaganckich, którzy wiedzą, jak nosić nietuzinkowe stroje, których wybranka tego dnia również zachwyci oryginalnością kreacji. Uwaga na wzorki: prążki, paseczki, metalizujący połysk - to bardzo grząski grunt, uważajcie, żebyście nie wyglądali jak owinięci w babciną zasłonę. Poza tym garnitury “w rzucik” źle prezentują się na zdjęciach.
Zapięty jak w mundurze
Uwaga! Sprawa wagi państwowej - drugi guzik marynarki powinien zostać “wolny”.
Mimo iż został do niej przyszyty, marynarka z dwoma guzikami jest skrojona tak, że wygląda lepiej zapięta jedynie na górny guzik. Ta zasada przywędrowała z angielskiego dworu, gdzie znużony czekaniem na swoją kolejkę do tronu król Edward, syn długo panującej królowej Wiktorii, ułatwiał sobie życie min. nie zapinając wszystkich guzików swojego stroju. Wzięto to za objaw ekstrawagancji, której otoczenie króla: lordowie snobi i odpowiednicy dzisiejszych hipsterów nie tylko nie skrytykowali, ale szybko podchwycili i skopiowali ;)
Po jakimś czasie szyjący marynarki krawcy zaczęli tak kroić fasony, żeby strój układał się lepiej bez zapięcia drugiego guzika.
Obrandowany jak skoczkowie narciarscy
Na rękawie marynarki często delikatnie przyszyta jest metka z logo producenta. Jakkolwiek by pan młody nie był dumny z projektanta swojego stroju, nie powinien się tym chwalić za pomocą jego nazwiska na rękawie. Metkę należy delikatnie odpruć, jej zostawienie będzie bardzo nieelegackie.
Zszycie klapy marynarki również powinno zostać rozprute.
Zbyt kolorowo i wzorzyście
Koszula do garnituru powinna być jednolita, śnieżnobiała lub delikatnie kremowa lub pastelowa.
Niedopuszczalne są koszule wzorzyste, z fikuśnymi przeszyciami. Najodpowiedniejszymi dodatkami będą: kolorystycznie dobrany krawat i gustowna butonierka. Mogą być mniej stonowane, jeżeli pan młody chce się wyróżnić i zaznaczyć swój charakter, lecz zawsze w granicach dobrego smaku.
Krawat powinien być zawiązany tak, aby sięgał do górnej krawędzi paska, a jego szerokość dopasowana powinna być do klap marynarki. Wzorzystość krawata wyklucza szaleństwa na kamizelce.
Niby-eleganckie obuwie z bazaru…
Buty to “kropka nad i” weselnego stroju pana młodego. Najlepsze będą czarne, gładkie, bez przeszyć, na ukrytej podeszwie, tak zwane ‘oxfordy’.
Pantofle innego koloru tłumaczy jedynie jaśniejszy garnitur: do brązowego powinny być również brązowe, nieco ciemniejsze buty. Pamiętajcie, aby odkleić papierowe metki przyklejone do podeszew! Będą widoczne tego dnia stosunkowo często, a po raz pierwszy już podczas ceremonii w kościele :)
Zbyt krótkie skarpety
Wybór skarpet to niebagatelna sprawa. Klękanie, siadanie na krześle odsłaniają część nogi, nie pozwólcie, aby oczom gości ukazała się goła łydka!
Jak sprawdzić, czy skarpety są odpowiedniej długości? Usiądź na krześle zakładając nogę na nogę. Łydki zakryte? Idealnie!
Powinny być dopasowane kolorem do butów i spodni. Jeżeli nie masz doświadczenia w doborze skarpet, wybieraj te w jednolitym kolorze, bez wzorków - czarne do czarnych butów i czarnych lub szarych spodni, brązowe do brązowych. Do szarego garnituru i brązowych butów noś skarpety w kolorze ciemnego grafitu.
Kolorowe skarpety w grochy to świetny pomysł na zabawną sesję zdjęciową lub szaleństwa podczas weselnej zabawy, podczas ceremonii nie warto rezygnować z klasyki.
Za krótko, za długo, byle jak
Długość poszczególnych części garnituru ma niemałe znaczenie.
Marynarka z tyłu powinna zakrywać pośladki. Jej rękawy przy dłoniach wyciągniętych do przodu sięgają nadgarstków. Przy opuszczonych rękach spod rękawów powinny wystawać 1-2 cm mankietów koszuli. Zaś kamizelka powinna sięgać (z boku) do pasa.
Często popełnianym błędem są zbyt krótkie spodnie. Aby były eleganckie, muszą sięgać połowy obcasów butów ślubnych.
Ociekający żelem "irokez" rodem z dyskoteki
Panowie powinni pamiętać, że nawet najlepiej dobrany garnitur może “zblednąć” przy źle przystrzyżonych włosach lub nieodpowieniej fryzurze.
Warto zapuścić nieco włosy, udać się do sprawdzonego zakładu fryzjerskiego i poprosić o dobre cięcie w dobrym stylu. Nie musi oznaczać to nudy - męskie fryzury również mogą wyróżniać formą, ważne jednak, aby okrzykiem zaskoczenia wśród gości weselnych było “wow!”, a nie “ojej…” ;)