Marzysz o bajkowym weselu, ale wybrana przez ciebie sala nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie? Chcesz zaskoczyć gości nietypową stylistyką? Sprawdź, jak w łatwy sposób udekorować stoły, krzesła i ściany na wesele. Zainspiruj się oryginalnymi pomysłami na ozdoby i stroiki. Zrób dekoracje ślubne DIY w stylu glamour, boho i rustykalnym.
Jak dobrać wystrój sali weselnej?
Na dobrą zabawę na przyjęciu ślubnym składa się wiele czynników. Zwykle mówi się, że goście zapamiętują głównie menu i muzykę. Jednak na to, jak duże wrażenie wywrzemy na rodzinie i przyjaciołach w dużym stopniu ma wpływ także sam wygląd sali weselnej. Przede wszystkim powinien on być spójny ze stylistyką ślubu – kreacjami państwa młodych czy jego konwencjonalnością. Dziwnie byłoby, gdyby z mało formalnej ceremonii goście przenieśli się nagle do eleganckiej i wytwornej przestrzeni. Jeśli byliby ubrani casualowo, mogliby się w niej czuć nie na miejscu. Panna młoda w zwiewnej, letniej i bardzo romantycznej sukience też wyglądałaby, jakby urwała się z innej bajki w bogato zdobionej ciężkimi tkaninami formalnej przestrzeni. Dlatego, planując ślub i wesele, warto od razu zdecydować się na spójną stylistykę. Powinna ona oczywiście współgrać z gustami państwa młodych, którzymuszą czuć się dobrze i swobodnie podczas własnej uroczystości.
Warto dopasować dekoracje sali weselnej także do miejsca, w jakim odbywa się przyjęcie. Jeśli urządzamy imprezę na wsi, idealny będzie styl rustykalny, a jeśli wybraliśmy salę w pałacyku – glamour. Z kolei ślub i wesele w plenerze ładnie połączą się z estetyką boho.
Stylistykę przyjęcia można dopasować też do pory roku. Latem sprawdzą się delikatne, pastelowe dekoracje, zwiewne zasłony z półprzezroczystych materiałów, ozdoby ze wstążek i świeżych kwiatów w kolorze różowym, żółtym, błękitnym i białym. Jesienią kolorystyka może być nieco bardziej bogata – czerwienie, pomarańcze, brązy, złoto i bordo ocieplą wnętrze i nadadzą mu przytulnego klimatu. Zimowe wesele może mieć nieco bożonarodzeniowy klimat (jeśli do ozdoby wykorzystamy ozdoby choinkowe i lampki oraz gałązki świerku), choć wcale nie musi. Kolorystyką możemy nawiązywać do chłodu za oknem, zestawiając biel, srebro i błękit z kryształami, błyszczącą zastawą i dużą liczbą świec. Do dekoracji krzeseł i stołów świetnie nadawać się będą grube i bogate tkaniny.
Z odrobiną wyobraźni i pomysłowości nawet najskromniejsze i najnudniejsze pomieszczenie można udekorować w taki sposób, by na długo zapadło w pamięci wszystkich weselników. Wcale nie trzeba też wydawać na ten cel niebotycznych kwot. Niektóre dekoracje są całkiem proste do wykonania i tanie.
Pomysły na dekoracje ślubne DIY w stylu boho
Styl boho jest inspirowany estetyką vintage, hippisowską, etniczną i folkową. Uznaje się go za bardzo romantyczny ze względu na wykorzystywanie dużej ilości kwiatów, dekoracji z naturalnych materiałów i zwiewnych, delikatnych tkanin. Jest więc idealny na przyjęcie weselne.
Wiele ozdób w stylu boho możesz zrobić samodzielnie z łatwo dostępnych produktów, a nawet z rzeczy z recyklingu. Wymaga to trochę pracy, ale nie trzeba się przesadnie martwić, że nie uda nam się wykonać wszystkiego idealnie. Estetyka boho jest mniej formalna i swobodniejsza niż wystawne i eleganckie style, takie jak glamour. Dekoracje nie muszą być symetryczne i perfekcyjne. Gdy są niedoskonałe, wyglądają naturalnie i organicznie.
- Łapacze snów
Będziesz potrzebować drewnianych obręczy lub zwykłych patyczków (mogą być bazą projektu same w sobie, ale można je też posklejać w ciekawe kształty np. trójkąt, rąb, lub sześciokąt). Drewno pomaluj farbą na wybrany kolor, owiń nitkami lub wstążkami (mniej lub bardziej dokładnie) lub pozostaw w naturalnej formie. Do tak przygotowanej podstawy łapacza snów przyczep kolorowe taśmy. Najlepiej, by były nieregularnej długości i różnej grubości, wówczas będą miały bardziej naturalny wygląd. Na wąskie wstążeczki nawlecz koraliki w kontrastowych kolorach, a do końcówek wstążek przyczep piórka. Dzięki temu całość nabierze etnicznego charakteru. Jeśli chcesz, włącz do projektu także sztuczne kwiaty. Możesz też zrobić proste plecionki z muliny i oblec nimi drewnianą obręcz lub podstawę z patyków. Pamiętaj, że każdy łapacz snów może być nieco inny – daj się ponieść fantazji.
- Kurtyna z kwiatów, piór i koronkowych taśm
Prosty projekt, do którego potrzebujesz jedynie kolorowych wstążek, sztucznych kwiatów, piórek i koralików. Ozdobne elementy przyczep do taśm i zrób z nich kurtynę nad drzwiami lub ozdób okna. Wstążki mogą też zwisać nad stołami. Dekoracja będzie się prezentować wyjątkowo efektownie w przestrzeni otwartej na ogród, gdy ozdobne elementy będą się delikatnie poruszać na wietrze.
- Lampiony cotton balls
Lampki z ozdobnymi kuleczkami przypominającymi motki bawełny można dostać w sklepie lub wykonać samodzielnie. Wersja DIY wymaga kupna balonów, kordonków w wybranym kolorze (z jednego 65-metrowego motka wychodzą dwa małe lampiony) i przezroczystego kleju do drewna typu wikol.
Napompuj gumowy balonik do takiej wielkości, jakiego rozmiaru lampiony chcesz uzyskać. Następnie oblecz go nitką, tak by na dole pozostał mały otwór na lampkę i pokryj całość klejem. Gdy wikol wyschnie i kulka stwardnieje, przebij balonik i wyjmij go ze środka. Gotowe cotton balls nałóż na zwykłe, białe lampki choinkowe.
Plusem wykonywania wszystkiego samodzielnie jest, że to ty decydujesz o wielkości, kolorze i gęstości splotu (przepuszczalności światła) kuleczek. Pojedyncze cotton balls mogą służyć nie tylko jako lampiony, ale również jako osobna dekoracja do zawieszenia pod sufitem, a nawet postawienia na stołach w otoczeniu świeżych kwiatów i owoców.
- Kwiatowe wianki
To świetna alternatywa dla tradycyjnych bukietów na stołach. Można je także powiesić na ścianach i w wejściu na salę. Gotowe wianki ze świeżych kwiatów możemy po prostu zamówić u florysty lub wykonać samemu (wówczas oszczędzimy nieco pieniędzy). W przypadku własnoręcznego projektu, lepiej postawić na sztuczne kwiaty. Żywe wianki, wykonane na kilka dni wcześniej, mogą podwiędnąć i nie dotrwać do uroczystości.
- Dekoracje z origami
W nurt boho wpisuje się także popart i sztuka origami. Papierowe serca, żurawie lub motyle mogą przyozdobić weselne stoły lub zawisnąć na żyłkach pod sufitem. Pięknie prezentować się będą także całe kurtyny kwiatów wykonanych z kolorowego papieru. W Internecie znajdziemy wzory na lotosy, róże, lilie, fiołki czy kwiaty wiśni. Z pojedynczych sztuk sklejonych ze sobą płatkami można także wykonać kwiatowe kule lub okrągłe lampiony podobne do cotton balls. Umieszczając je na lampkach, uzyskamy nastrojowy efekt stłumionego światła.
- Lewitujące świeczki
Wyglądają efektownie i nietypowo. Nie są jednak prawdziwymi świeczkami z wosku – takich nie da się zawiesić pod sufitem i zapalić, gdyż są zbyt ciężkie, a wosk kapałby gościom na głowy. Zamiast tego, do projektu wykorzystaj plastikowe tealighty na baterie. By lepiej naśladowały prawdziwe świece, wykonaj tuby z kartonu i przymocuj lampki na ich szczycie. Zrób rant wyglądający jak kapiący rozpuszczony w wosk z kleju na gorąco i pomaluj całą konstrukcję na biało-beżowy kolor. Taka dekoracja jest na tyle lekka, że bez trudu zaczepisz ją na żyłkach nad stołami gości.
Dekoracje ślubne DIY w stylu rustykalnym
Styl rustykalny jest przytulny, komfortowy i swojski. Idealnie pasuje do tradycyjnych, wiejskich wesel – takich bez zadęcia, gdzie stawiamy bardziej na swobodę i dobrą zabawę, niż elegancję i wystawność. Efekt rustykalny osiągniemy z łatwością w pomieszczeniach, w których jest dużo naturalnego drewna i światła. Dodajmy do tego tradycyjne potrawy, swojski stół i własnoręcznie wykonane dekoracje, a wesele będzie miało niesamowity klimat.
- Słoiczki na kwiaty i świeczki
Do projektu potrzeba:
- kilka słoików lub starych naczyń (nie muszą być identyczne, mogą mieć różną wielkość i kształt),
- taśmy z ozdobnej koronki lub kilka tradycyjnych, dzierganych na szydełku serwetek,
- lnianego sznurka,
- trochę juty.
Wszystkie te materiały kojarzą się z wiejskim, tradycyjnym domem i naturalnością, z łatwością więc wykonasz z nich rustykalne kompozycje.
Najpierw obłóż posmarowane klejem słoiczki jutą lub obwiń je dokładnie sznurkiem. Potem przyczep do tak powstałej bazy koronkowe taśmy i serwetki. Jeśli taki wzór jest dla ciebie za mało zdobny, ususz trochę polnych kwiatów, lawendy lub plastrów cytryn i pomarańczy, a następnie przywiąż je za pomocą lnianego sznurka do gotowych słoików.
Do wykonanych w ten sposób dekoracji możesz włożyć tealighty lub wysokie świeczki. By ustabilizować te drugie, nasyp do słoiczka ziaren kawy, drobnych kamyczków lub patyczków i kawałków kory. Słoiczki mogą też posłużyć jako ozdobione wazony na bukiety na stołach.
- Drabina jako stojak na kwiaty i zdjęcia młodych
Drewniana, dwustronna rozkładana drabina może być zaskakującą dekoracją na przyjęciu weselnym. Do jej wykonania potrzebujesz tylko surowych desek, które pomalujesz na jeden kolor. Przybij je gwoźdźmi między szczeblami na tym samym poziomie. W ten sposób uzyskasz półki. Umieść na różnych poziomach bukiety kwiatów i zdjęcia młodej pary w drewnianych ramkach. Na tak skonstruowanym regale możesz też urządzić „słodki stół” ze słoiczkami pełnymi łakoci i kolorowymi babeczkami. Udekoruj go sztucznym bluszczem lub koronkowymi serwetkami.
- Drewniane dekoracje – podkładki z pieńków
Do tego projektu potrzebujesz naturalnych pieńków (np. sosnowych lub brzozowych), elektronarzędzia do obróbki drewna, papieru ściernego i odzieży ochronnej. Za pomocą piły taśmowej lub pilarki elektrycznej potnij pieńki na poprzeczne plastry, tak by uzyskać krążki. Nie zdejmuj z nich kory. Podkładki mogą mieć różną wysokość i wielkość, dzięki temu będą wyglądać naturalniej i ciekawiej. Po wycięciu przetrzyj drewno papierem ściernym, tak by nikt nie wbił sobie przez nie drzazgi. Możesz, ale nie musisz impregnować krążków. Naturalne, niepomalowane lakierem, będą ładnie pachnieć żywicą.
- Świeczniki z patyków
Do tego pomysłu przydadzą się stare szklanki. Zbierz też zwykłe gałązki i oczyść je z piasku i resztek liści. Potnij patyczki piłką ręczną na kawałki podobnej długości (nie muszą być idealnie równe), tak by dostosować je do wysokości wybranych naczyń. Następnie przyklej je dookoła szklanej bazy, pionowo i prostopadle do dna naczynia. Wykorzystaj do tego pistolet z klejem na gorąco. Do powstałych świeczników włóż tealighty.
- Stroiki z mchu
Zielone, okrągłe czapy gładkiego mchu możesz wykorzystać jako bazę pod stroiki na weselny stół. W miękką strukturę wbij różnego rodzaju ozdoby na patykach i sztuczne kwiaty oraz znaczniki wskazujące gościom, gdzie mają usiąść.
Mech możesz także posadzić w tekturowych formach w kształcie liter i w ten sposób wyhodować organiczny, dekoracyjny napis do zawieszenia na ścianie. W podobny sposób wykonać można także mchowe serca lub wieńce.
Pomysły na eleganckie dekoracje ślubne – co tworzy styl glamour?
Styl glamour to błyskotki, bogate tkaniny, szklane ozdoby i efektowne wzornictwo. Różni się on więc dwóch poprzednich. Jest bardziej elegancki i stawia na perfekcję. Dekoracje powinny być spójne i musi być ich dużo, by dobrze oddawały bogatą estetykę i przepych. Dlatego większość z nich trzeba kupić w sklepie. Nie musisz jednak od razu stawiać na drogie srebrne świeczniki, kryształowe wazony i lustra w złotych ramach. Efekt glamour da się osiągnąć tańszymi sposobami:
- umieść świeczki typu tealight w kieliszkach – będą pięknie odbijać światło i tworzyć romantyczny nastrój, szczególnie jeśli kieliszki będą kryształowe;
- etykiety z oznaczeniami miejsc dla gości włóż do ozdobnych ramek na zdjęcia – postaw na srebrne, złote, lustrzane lub perłowe, bogato zdobione ramy. Jeśli lubisz podobny styl na co dzień, możesz je po weselu wykorzystać ponownie przy ozdabianiu swojego mieszkania;
- ozdób bukiety kwiatów na stołach strusimi lub pawimi piórami – wysokie pióra prezentują się bogato i oryginalnie. Sprawiają, że bukiety wydają się pełniejsze i większe;
- przyozdób ściany, okna i wejście sznurami z perłowych lub szklanych koralików – wybierz sztuczne perełki, które lekko opalizują lub są polakierowane, dzięki temu będą się bardziej uwidaczniać. Szklane koraliki zawieś w miejscu, gdzie jest dobre oświetlenie (np. pod kinkietami), by efektownie odbijały światło;
- przezroczyste balony wypełnij cekinami i brokatem – błyszczące drobinki w środku będą ładnie się mienić. Pamiętaj tylko, by nie wieszać takich dekoracji w zasięgu dzieci i w miejscach, w których mogą łatwo pęknąć. Jeśli konfetti z brokatu i cekinów się wysypie, zrobi niezły bałagan;
- wykonaj „złote jabłka” z pinezek – wepnij je w styropianowe kulki, tak by nie było widać białych prześwitów. Wybierz takie pinezki, które mają złote lub ozdobne główki;
- przygotuj brokatowe litery na stół państwa młodych – mogą to być inicjały lub dekoracyjny napis. Kup tekturowe formy w sklepie papierniczym i pomaluj je farbą w sprayu w identycznym kolorze co brokat. Następnie, tuż po wyschnięciu, posmaruj litery klejem (który po zaschnięciu jest bezbarwny) i posyp świetlistymi drobinkami. Wybierz brokat o gruboziarnistej strukturze, gdyż będzie lepiej odbijał światło i wyglądał efektowniej z daleka.
- Wesele w stylu glamour – jaka kolorystyka?
Ze względu na liczne dodatki, kolorystyka dekoracji w konwencji glamour powinna być ograniczona maksymalnie do dwóch lub trzech kolorów. Najlepiej, by były to barwy stonowane. Styl stawia bowiem bardziej na różnorodne faktury i materiały, niż na krzykliwe połączenia kolorystyczne. Najpopularniejsze na weselach są zestawienia bieli czy ecru ze złotem lub srebrem. Czasem spotyka się też stylizacje z dodatkiem pasteli, miedzi i koloru różowego złota. Wiele osób decyduje się też na różne tony szarości w ramach jednej aranżacji. Czasem, by przełamać monotonię, można dobrać do nich dodatki w odcieniu fioletu, purpury lub czerwieni, a nawet czerni. Są to jednak dość „ciężkie” kolory, które mogą przytłoczyć salę weselną, dlatego warto pilnować, by nie zdominowały dekoracji, a jedynie były drobnym akcentem w aranżacji.
Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl