fotografia: Paweł Traczyk Fotografia
Specjalnie na prośbę naszych czytelników - dzisiaj podsuniemy kilka pomysłów na konkretne utwory muzyczne podczas ważnych momentów wesela, możecie zaproponować je swojemu zespołowi lub DJowi.
Każdy bal weselny składa się z określonych części i każdej z tych części towarzyszy adekwatna muzyka.
fotografia: Lucjan Wójcik Fotografia
WEJŚCIE MŁODEJ PARY
Pierwszym momentem kiedy goście i Para Młoda stykają się z muzyką jest wejście na salę gdzie odbywa się impreza. Zazwyczaj pojawienie się Pary Młodej jest poprzedzone gromadzeniem się na sali gości, w przypadku większych przyjęć trwa to kilkanaście minut.
Co zatem można zaproponować podczas tych chwil? Najlepiej pasują tu zdecydowanie nie nachalne utwory instrumentalne, lub znane, spokojne utwory wykonywane bez wokalu, gdzie linię melodyczną będzie wykonywał jakiś instrument.
Świetnie sprawdzi się np. utwór pt. „Smooth Operator” – Sade
Innym ciekawym pomysłem są utwory Carlosa Santany, takie jak „Samba Pa Ti”
„Europa”
„El Farol”
czy „Flor de Luna”
Spokojne, wolne kompozycje nie będą zbytnio absorbowały uwagi gości a jednocześnie wypełnią głuchą ciszę i uprzyjemnią oczekiwanie na wejście Pary Młodej.
Tuż po pojawieniu się najważniejszych osób tego dnia ma miejsce pierwszy toast a zaraz po nim tradycyjne dla polskich wesel – „Sto lat” które przybiera formy od podstawowej jednoczęściowej aż do rozbudowanych czasami biesiadnych przyśpiewek intonowanych przez obeznanych w tradycji gości.
PIERWSZY TANIEC
W następnej kolejności otwarcie balu rozpoczyna się pierwszym tańcem. Na temat propozycji utworów na pierwszy taniec pisaliśmy już kilka artykułów, możecie się z nimi zapoznać tutaj:
KROJENIE TORTU
Wcześniej czy później przyjdzie czas na tort i jego uroczyste krojenie.
Niegdyś sami bardzo głęboko zastanawialiśmy się co można by wtedy zagrać i zdecydowanie najlepiej sprawdzają się dwa utwory. Jeden o świętowaniu właśnie a drugi tematyczny o tym że właśnie połączyły się dwie rodziny.
Kool & The Gang – „Celebration”
Sister Sledge – „We are family”
OCZEPINY
Oczepiny… Pomysłów na nie jest bardzo wiele. Podstawowa forma wygląda tak, że na środku sali stawiane jest krzesło, które zajmuje Pani Młoda. Otaczana jest przez druhny i panny które tworzą zamknięte koło wokół Pani Młodej.
Pan Młody wówczas zasłania żonie oczy, rusza muzyka, kółko zaczyna się kręcić w zadanym i co chwile zmienianym kierunku. Kiedy muzyka cichnie Pani Młoda rzuca welonem lub bukietem w wybranym przez siebie kierunku, dziewczyna która złapie welon będzie nowa panią młodą. Sytuacja wygląda adekwatnie z Panem Młodym i kawalerami.
Dla nowo wybranej Pary Młodej grany jest także utwór muzyczny.
Podczas kiedy kółka stworzone z panien i kawalerów kręcą się wokół stołków doskonale sprawdzą się riffy. Dobrym pomysłem będzie bardzo znany zapętlony riff gitarowy –
„Smoke on the water” Metallica
Można także wykorzystać nieśmiertelny riff z filmu Rocky. Zespół Survivor – „Eye of the tiger”
Obydwie propozycje są rockowymi riffami posiadającymi niesamowitą energię i idealnie nadadzą się do rozruszania kółka.
Dla nowo wybranej Pary Młodej w zależności od tego czy chcemy ich wprowadzić w zakłopotanie czy raczej dać im czas żeby się powoli poznali zaproponujemy:
Joe Cocker – „You can leave your hat on” z filmu 9 i pół tygodnia
lub spokojną czaczę Marii Koterbskiej – „Serduszko puka w rytmie cza cza”
PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW
Przejdźmy do podziękowań dla rodziców.
Niegdyś nie do pomyślenia było przeprowadzenie podziękowań dla rodziców bez koronnego utworu Urszuli Sipińskiej pt. „Mam cudownych rodziców".
Owszem, jest to piękna piosenka, jednak jej powtarzalność i przewidywalność sprawia że pary młode odchodzą od tej melodii.
W momencie kiedy chcemy podziękować rodzicom może pojawić się dowolny utwór. Zważając na wiek rodziców możemy im zaproponować hit z ich młodości. Utwory Anny Jantar, Kasi Sobczyk, Sławy Przybylskiej, Wojciecha Gąssowskiego, Maryli Rodowicz, Niebiesko Czarnych czy Czerwonych Gitar mogą być doskonałym źródłem do znalezienia tej właściwej.
Na jednej z imprez przekonaliśmy się że nie ma granic ani wytycznych. Para młoda postanowiła podczas podziękowania dla swoich rodziców wręczyć im prezent, była nim wycieczka na słoneczną Majorkę a rodzice bawili się w najlepsze do utworu grupy Loft pt. „Mallorca” właśnie. Jak pokazuje ten przypadek utwór wcale nie musi być powolny i nostalgiczny.
ZAKOŃCZENIE WESELA
Wszystko co dobre szybko się kończy, nieuchronnie nadejdzie też koniec Waszego Balu Weselnego. Utworem kończącym całą imprezę może być po prostu
„To Już Jest Koniec” – Elektrycznych Gitar
lub „Ale to już było” – Maryli Rodowicz
Mamy nadzieję że nasze propozycje przypadną Wam do gustu lub zainspirują do poszukiwania własnych pomysłów. Podzielcie się nimi w komentarzach na które czekamy!
fotografia: Bauaban Fotografia