Niedawno pisaliśmy na temat coraz popularniejszego wśród młodych par trendu ślubów cywilnych na łonie natury. Zorganizowanie ceremonii zaślubin poza budynkiem USC to często niemałe wyzwanie dla pragnącej się pobrać pary. Według danych, dziś w ten sposób zawieranych jest rocznie ok. 2 tys. ślubów. Jak wspominaliśmy, o zgodzie na zawarcie małżeństwa udzielonego w miejscu innym niż sala ślubów decydują bliżej nieokreślone "uzasadnione przyczyny", a w istocie - zdanie kierownika urzędu. I choć przychylnych urzędników w Polsce nie brakuje, wiele par musiało obejść się smakiem i zrezygnować ze swoich marzeń.
Źródło: pl.fotolia.com
Zmieniającą się rzeczywistość i pojawiające się coraz częściej niestandardowe pragnienia młodych par dostrzegło MSW, które, jak donosi dziennik "Rzeczopspolita", wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom i szykuje rewolucję dotyczącą ślubów cywilnych. Zamierza wprowadzić czytelne reguły udzielania zgody na zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego.
Źródło: pl.fotolia.com
Po wspomnianych zmianach proponowanych przez MSW urzędnicy będą mieli w przepisach precyzyjne wskazówki, czym się kierować przy rozpatrywaniu wniosku o uroczystość w zabytkowym pałacu, miejskim parku czy na nadmorskiej plaży. Wiadomo, że warunkiem udzielenia zgody mają być odpowiednie warunki na miejscu ceremonii: ma być godnie i bezpiecznie zarówno dla gości, jak i urzędnika i samej pary młodej.
Źródło: pl.fotolia.com
Jak podkreśla rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak - Obiekt musi podkreślać rangę wydarzenia, na pewno w grę wchodzą wszystkie miejsca, które wiążą się z dostojeństwem. Każdorazowo kierownik Urzędu Stanu Cywilnego oceni, czy miejsce jest godne. - I dodaje, że resort chce, by zmiany wprowadzono od 2015 r.
Zawiedzeni mogą być zwolennicy ekstremalnych pomysłów, takich jak ślub w samolocie, pod wodą, bo jak zapewnić bezpieczeństwo nowożeńcom i urzędnikowi? - zastanawia się dziennik.
Źródło: pl.fotolia.com