fotografia: Paweł Traczyk
Oczy gości weselnych oraz obiektywy ich kamer i aparatów skierowane są przede wszystkim na pannę młodą - to oczywiste. Bohaterka dnia ma błyszczeć i wyróżniać się strojem. Pan młody pozostaje trochę w cieniu, co nie zwalnia go z obowiązku bycia najbardziej eleganckim mężczyzną uroczystości.
Męska moda ślubna nie zmienia się w takim tempie jak damska, niemniej nowe trendy pojawiają się co kilka sezonów. Jedną z głównych zmian, jakie przyniosły ostatnie lata, jest odejście od wybierania stroju pana młodego, który po zakończeniu uroczystości jest używany jako strój wizytowy. Panowie coraz częściej odważniej podejmują decyzję o wyborze wyjątkowego stroju, na tę jedną, specjalną okazję, by wyglądać elegancko, odświętnie i męsko, czuć się komfortowo i być całkowicie zadowolonym ze swego wyglądu.
Garnitur, surdut, smoking, frak, a może cut?
Klasycznie czy bardziej ekstrawagancko? To podstawowe pytanie, na które powinien sobie odpowiedzieć pan młody. Garnitury to oczywiście nadal najpopularniejsze męskie odzienie weselne, jednak stroje bardziej ekskluzywne, dedykowane - takie jak frak lub smoking - zyskują swoich zwolenników. Wielu panów młodych pragnie tego dnia czuć się szczególnie wytwornie i wyszukany ubiór daje im taką gwarancję.
Kupić czy wypożyczyć?
Koszt zakupu “markowego” garnituru (Bytom, Vistula, Próchnik) to zazwyczaj od 800 do ponad 2000 zł . Wskazane, żeby był ze 100% wełny. Dopuszczalną normą jest nie mniej niż 80% tego włókna, dlatego przed zakupem czytajmy uważnie metki. Oczywiście za kilkaset złotych kupimy również nowy garnitur mniej znanych marek. Zazwyczaj jednak takie garnitury uszyte są z tańszych i gorszej jakości materiałów, co ma swoje konsekwencje. Stroje z dużą domieszką sztucznych włókien (głównie poliestru) gorzej się układają, bardziej gniotą i w sztucznym świetle (co będzie szczególnie widoczne na zdjęciach i filmie ze ślubu) nabierają specyficznego "plastikowego" połysku. W tym stroju pan młody będzie przebywać kilkanaście godzin, musi więc czuć się komfortowo (prawdopodobieństwo spocenia się w poliestrze jest dużo większe, wentylacja ciała będzie znikoma, co w połączeniu se stresem może spowodować zwiększoną potliwość).
Jeśli zdecydujemy się na wypożyczenie stroju, musimy liczyć się z wydatkiem w przedziale od 400 (smoking) do nawet 800 i więcej złotych za frak. Jeśli nasz portfel jest nieco grubszy, możemy skorzystać z oferty znanych międzynarodowych projektantów. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych.
Możemy zaoszczędzić
Na wyglądzie w dniu ślubu oszczędzać nie warto, ale jest rozwiązanie pozwalające osiągnąć dobrą jakość bez przeciążania budżetu. Warto odwiedzić centra typu outlet, w których często swe sklepy przedstawicielskie mają duzi producenci (Bytom, Próchnik, Intermoda, Vistula). Znajdziemy tam kolekcje w poprzednich sezonów, z asortymentu których z pewnością wybierzemy garnitur dobrej jakości, świetnie skrojony i w dobrej cenie. Jeśli planujemy kupno garnituru z odpowiednim wyprzedzeniem, wykorzystajmy czas zimowych i letnich wyprzedaży. Najwięksi producenci organizują je w styczniu i lutym oraz na przełomie lipca i sierpnia.
Kreacja na miarę?
Nawet najlepszy gotowy - fabryczny garnitur nie będzie pasował idealnie. No, może w pojedynczych przypadkach. Dlatego panowie chcący w swej weselnej kreacji wyglądać naprawdę wyjątkowo, mogą wziąć pod uwagę uszycie garnituru na miarę. Ceny wahają się od 1500 zł, do kilku tysięcy w prestiżowych pracowniach krawieckich. Szycie na miarę gwarantuje idealne dopasowanie do sylwetki i perfekcyjne wykonanie. Taki garnitur da panu młodemu poczucie oryginalności i prestiżu. Ta opcja jest też często jedynym rozwiązaniem dla mężczyzn bardzo wysokich, otyłych, czy posiadających niestandardowe figury. Ponieważ mają oni często problem ze zdobyciem odzieży w ich rozmiarze, garnitur szyty na miarę nie tylko rozwiąże problem zdobycia odzieży, ale i poprawi proporcje sylwetki.
Na co zwrócić uwagę?
- Czy to przed ołtarzem, czy też w urzędzie stanu cywilnego, państwo młodzi powinni w sposób szczególny zaakcentować, że są parą - ich stroje muszą absolutnie pasować do siebie
- Jeśli szyjesz na miarę, musisz wziąć pod uwagę, że od momentu zdjęcia miary do powstania gotowego produktu minie kilka tygodni - nie zostawiaj więc tej sprawy na ostatnią chwilę
- Jeśli nie czujesz się dobrze w swoim stroju - szukaj dalej. W garniturze spędzisz całą uroczystość - powinieneś czuć się komfortowo i być pewnym swojej prezencji
- Podczas przymierzania stroju ślubnego w sklepie czy wypożyczalni, warto mieć ubraną białą koszulę i eleganckie buty, co pozwoli lepiej dopasować strój
- Zwróć uwagę na właściwą długość spodni (do połowy obcasa)
- Krawat musi być zawsze ciemniejszy od koszuli i sięgać do sprzączki od paska
- Pasek powinien być kolorystycznie dopasowany do butów
- Do fraka lub smokingu zakładamy lakierowane buty
- Koszula powinna wystawać od 1,5 - 2 cm za rękaw marynarki