Szampan na wesele
Wino musujące czy szampan - jaka jest różnica?
Wino musujące to alkohol, który jest nasycony dwutlenkiem węgla albo w sposób naturalny - podczas procesu fermentacji, albo sztucznie - poprzez wtłoczenie. Najbardziej znanym winem musującym jest oczywiście szampan. Nazwa ta jest tak sławna, że błędnie przyjęło się nazywać wszystkie alkohole z bąbelkami szampanami.
Jednak prawdziwy szampan to wino produkowane jedynie w Szampanii - regionie położonym w północno-wschodniej części Francji. Co ważne dwutlenek węgla tworzy się w nim na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach - jest to tzw. metoda tradycyjna inaczej szampańska. Prawdziwy szampan charakteryzuje się bardzo delikatnym i wyrafinowanym smakiem. Ceny za butelkę zaczynają się jednak od ponad 100 PLN, dlatego często Pary Młode na pierwszy toast, decydują się na tańszy odpowiednik w postaci wina musującego.
Jakie wino musujące najlepiej wybrać aby było smaczne i nie odbiegało zbytnio od słynnego szampana, a przy tym było przystępne dla naszego budżetu ślubnego?
Gatunki, które przede wszystkim polecamy to:
- CAVA - wino musujące, pochodzące z Katalonii, produkowane jest dokładnie taką samą metodą co szampany jednak ich cena jest znacznie niższa.
- PROSECCO - wina włoskie o delikatnym orzeźwiającym i owocowym smaku. Bąbelki w Prosecco są naturalne, to znaczy pochodzą z fermentacji samego wina, ale w odróżnieniu od szampana i cavy fermentacja nie odbywa się w butelce, tylko w dużych zbiornikach i dopiero potem trafia do butelek. Technika ta jest tańsza i dlatego Prosecco ma niższą cenę niż Cava. Prosecco to najtańszy wybór wśród godnych polecenia win musujących.
Odradzamy natomiast kupowania popularnego kiedyś Sovetskoye Shampanskoye lub Igristoye, czyli wina musującego pochodzącego z obszarów dawnego ZSRR. W przeciwieństwie do polecanych powyżej win, są one wytwarzane sztucznie - poprzez wtłoczenie dwutlenku węgla. Z tego powodu bąbelków w nich jest nienaturalnie dużo i takie wino po prostu źle działa na nasz żołądek.
Słodkie, półsłodkie, a może wytrawne?
Najlepszym i najbardziej neutralnym wyborem będzie postawienie na wytrawne lub półwytrawne wino musujące. Unikajmy natomiast win słodkich i półsłodkich, które źle komponują się z jedzeniem i powodują hamowanie apetytu wśród naszych Gości.
Kiedy podawać wino musujące?
Na polskich ślubach i weselach wino musujące jest przede wszystkim wykorzystywane do wzniesienia pierwszego toastu i uroczystego odśpiewania sto lat na cześć Młodej Pary. Lampka szampana jest także popularna po ślubach cywilnych w tzw. sali toastów lub na świeżym powietrzu w przypadku ślubów plenerowych. Zaserwowanie wina musującego Gościom, zaraz po ceremonii ślubnej, jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie wtedy kiedy na ślubie mamy dużo osób, które nie są zaproszone na wesele.
Zatem jak wykorzystać zwyczaj picia szampana na ślubie i weselu?
I tutaj pojawia się bardzo dużo ciekawych rozwiązań :)
Zaczniemy od tego, że wino wcale nie musi być białe - choć ten rodzaj jest najczęściej wybierany na polskich weselach. Warto jednak zaskoczyć Gości, wprowadzając urozmaicenie np. w postaci różowego wina musującego - na wszystkich przyjęciach, gdzie motywem przewodnim jest właśnie kolor różowy będzie to bardzo interesujące dopełnienie. Ponadto różowy alkohol prezentuję się obłędnie i jest szalenie romantyczny!
Latem bardzo popularne jest również wrzucanie do kieliszków z toastem owoców, które w połączeniu z bąbelkowym napojem tworzą doskonałą kompozycję. Oczywiście prym wiodą tutaj truskawki, jednak poza ich sezonem, bardzo popularne są również wiśnie, maliny, jeżyny czy np. kulki melona lub skórka pomarańczy.
Idąc dalej tym tropem, w kieliszkach mogą znaleźć się bardziej ekstrawaganckie ozdoby jak np. wata cukrowa, płatki kwiatów lub jadalne perełki w najróżniejszych kolorach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest szampan z drobinkami złota, które przepięknie wirują pod wpływem dwutlenku węgla.
Planując wesele wystawne, w stylu glamour, warto przemyśleć także sposób podania wina musującego. Najczęściej jest od rozdawany przez kelnerów na tacach, ale niesamowite wrażenie zrobi piramida z kieliszków, do której bąbelkowy napój wlewamy na zasadzie kaskady.
Równie duże wrażenie na Gościach zrobi podanie kieliszków z alkoholem na specjalnej platerze, tafli lustra czy np. na specjalnie przygotowanej platformie, zawieszonej na drzewie w ogrodzie:
Innym rozwiązaniem podania szampan jest postawienie go bezpośrednio przy talerzach, gdzie będzie pełnił rolę winietek. Należy jednak pamiętać o tym aby takie kieliszki ustawić bezpośrednio przed przybyciem Gości, bo inaczej szampan się wygazuje.
Wybierając i planując sposób podania wina musującego, warto pamiętać również o tym, aby Para Młoda miała własne spersonalizowane kieliszki, które jednocześnie podkreślą temat uroczystości. Kieliszki od szampana można ozdobić kolorowym brokatem, przewiązać wstążką nawiązującą do koloru przewodniego uroczystości czy nawet ubrać w dostępne na rynku ubranka symbolizujące strój Pary Młodej.
Jak jeszcze możecie wykorzystać szampana podczas ślubu i wesela?
W ostatnim czasie popularne stały się wszelkiego rodzaju stoły tematyczne - stół tematyczny z winem musującym w roli głównej to bardzo fajne rozwiązanie dla uroczystości w plenerze. Goście sami mogą komponować sobie alkoholowy drink dodając najróżniejsze dodatki. Nie można zapomnieć w tym przypadku również o kostkach lodu.
Innym ciekawym zastosowaniem dla szampana jest wykorzystanie go jako upominków dla Gości - małe buteleczki z dołączoną kolorową słomką i spersonalizowaną karteczką z podziękowaniami prezentują się naprawdę pięknie.
Ile kupić butelek szampana?
Najczęściej przyjęło się, że lampkę wina musującego zapewniają sale weselne. Jednak ile kupić butelek szampana jeżeli sami musimy dostarczyć go na miejsce wesela?
Jeżeli szampan podawany będzie jedynie podczas pierwszego toastu to wystarczy przyjąć, że każda osoba powinna dostać 100 ml wina musującego. Standardowa butelka zawiera 0,7 litra, zatem wystarczy dla 7 osób. Warto jednak mieć w zapasie 1-2 butelki dodatkowe na wypadek np. stłuczenia się.
Tekst opracowany i przygotowany przez:
Zobacz także:
60 PYTAŃ, KTÓRE MUSISZ ZADAĆ, ZANIM WYNAJMIESZ SALĘ