fotografia: Michał Orłowski Photographer
Czasami w życiu zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Zalicza się do nich odwołanie ślubu. Z pewnością jest to trudne pod względem emocjonalnym, ale także z uwagi na finanse. Czy można odzyskać przynajmniej część wpłaconych pieniędzy?
fotografia: Paweł Postaleniec
Czasami musisz zmienić datę ślubu już po rezerwacji dostawcy. Czasami dotychczasowa praca podwykonawcy nie jest zgodna z Twoją wizją. A czasami całkiem rezygnujesz z pomysłu wyjścia za mąż.
Bez względu na przyczynę, zerwanie z podwykonawcą może być trudne. Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą ci z wdziękiem poruszać się po tej niewątpliwie niezręcznej sytuacji:
Przeczytaj uważnie swoją umowę. Zanim coś powiesz, upewnij się, że przeczytałaś i rozumiesz klauzule dotyczące zerwania umowy. Ta część umowy zawiera kluczowe informacje na temat Twojego depozytu, Twoich praw, praw sprzedawcy i (najprawdopodobniej) jak postępować w sytuacji rozwiązania umowy.
fotografia: FOTOTIKKA
Nie proś o zwrot bezzwrotnego zadatku, jeśli po prostu zmieniłaś zdanie.
Jeśli musiałaś zmienić datę ślubu lub planujesz zmienić miejsce organizacji wesela, spróbuj się w jakiś sposób dogadać. Jeżeli jest to niemożliwe, raczej nie możesz myśleć o zwrocie zaliczki. Warto w tym miejscu dokonać ważnego rozróżnienia: zadatek jest bezzwrotny, jeżeli nie dojdzie do wykonania usługi. Natomiast zaliczka to pieniądze zwrotne.
prawdź zatem w swojej umowie, jakiego typu określenia użyto.
Prześlij prośbę o zerwanie umowy na piśmie. Nawet jeśli twoja umowa nie wspomina o tym, ważne jest, aby uzyskać całą komunikację na temat rozwiązania umowy w formie pisemnej.
Dzięki temu będziesz miała konkretny zapis o tym, co zostało powiedziane i kiedy. Jest to przydatne, jeśli na przykład umowa przewiduje, że można ją anulować w ciągu 30 dni bez konieczności zapłaty - jeśli po prostu zadzwonisz i zostawisz wiadomość, nie ma dowodu, że powiadomiłaś dostawcę w wyznaczonym czasie.
fotografia/zaproszenia: BOHO DESIGN
Zachowuj się grzecznie. Atakowanie Twojego dostawcy w takim momencie, nie będzie bardzo konstruktywne.
Przerzucanie na osoby, z którymi podpisałaś przecież umowy, winy za konieczność zmian, z pewnością nie wpłynie dobrze na pozytywne załatwienie tej sprawy.
fotografia: Białe Kadry
Jeżeli nie jesteś zadowolona z dotychczasowej pracy podwykonawcy i to jest przyczyna zerwania umowy, wyjaśnij swoje oczekiwania i sposób, w jaki nie zostały one spełnione w neutralny sposób.
To sprawi, że pomożesz tej firmie dowiedzieć się, co może zrobić lepiej dla innych par w przyszłości.
Zerwanie umowy nigdy nie jest przyjemne, chociażby ze względu na okoliczności.
Pamiętaj, że im więcej czasu pozostało do ślubu, w tym odzyskanie zaliczki jest bardziej realne. Warto także przedstawić racjonalne powody.
Oraz oczywiście zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami dzięki podpisaniu stosownej umowy i jej dokładnemu przeczytaniu.
Zobacz także:
Jak odstąpić od umowy z zespołem weselnym?